Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Co musisz wiedzieć?
- Ponad 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowano 7 lipca.
- Strefa buforowa wciąż obowiązuje i obejmuje ponad 78 km granicy.
- Monitoring granicy jest już kompletny, dzięki czemu cała wschodnia granica w Podlaskiem objęta jest elektroniczną ochroną.
- Funkcjonariusze są atakowani przez migrantów, a pojazdy Straży Granicznej bywają uszkadzane.
We wtorek Straż Graniczna przedstawiła raport z ostatnich wydarzeń na granicy z Białorusią.
7 lipca na granicy z Białorusią odnotowano ponad 100 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Wobec 13 osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano 2 osoby
– podała Straż Graniczna.
Służba podała też całościowe dane za ostatni weekend i od początku roku.
- 4–6 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej:
- odmówili wjazdu do blisko 300 cudzoziemcom;
- od początku roku wydali ponad 11,3 tys. takich decyzji;
- zobowiązali do powrotu ponad 100 cudzoziemców;
- od początku roku wydali ponad 7,1 tys. takich decyzji.
– napisano w komunikacie.
- Raport z kontroli granicznych. Straż wydała pilny komunikat
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Co to za chory pomysł?" Burza po programie TVN
- Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Francja ugina się pod presją intruzów. Są nowe ofiary i potężne straty
Strefa buforowa przedłużona i rozszerzona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, a następnie była przedłużana na kolejne 90 dni 11 września, potem 7 marca 2025 r. 7 czerwca 2025 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło czas obowiązywania strefy o następne 90 dni.
Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w niedzielę, 8 czerwca br.
– przekazało MSWiA w komunikacie.
Strefa objęta zakazem przebywania tak jak ostatnio będzie obejmowała odcinek granicy o długości 78,29 km, położony w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 59,24 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 15,26 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody strefa jest szersza i wynosi ok. 2 km, a na odcinku ok. 3,79 km jej szerokość w głąb kraju to ok. 4 km.
Wskazany wyżej rejon jest obszarem gęsto zalesionym, często podmokłym/bagiennym, gdzie prowadzenie działań poszukiwawczych jest znacznie utrudnione. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które się tam dostały ze strony Republiki Białorusi oraz dla funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wykonujących zadania służbowe na granicy państwowej.
Zatrzymania na granicy
Strefa przyniosła konkretne, dobre rezultaty. Jest ona przede wszystkim wymierzona w przemytników ludzi, którzy podejmują osoby przerzucane przez granicę. Zapewnia ona nienaruszalność granicy, jak również bezpieczeństwo osobom postronnym czy funkcjonariuszom i żołnierzom.
W całym 2024 r. na terytorium całego kraju funkcjonariusze SG przedstawili zarzuty organizowania i pomocnictwa w nielegalnej migracji 597 osobom, m.in. z Ukrainy (280), Polski (87), Białorusi (50) i Gruzji (30). Wobec 155 osób zastosowano areszt tymczasowy.