Po prezesie KAI, dziś z funkcji rezygnuje wiceprezes agencji

Rezygnacja wiceprezesa
Dziś z funkcji rezygnuje red. Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej i jednocześnie wiceprezes tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.
Po złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa KAI przez Marcina Przeciszewskiego w dniu 3 lipca br., 4 lipca na to stanowisko został powołany dotychczasowy członek Zarządu, o. Stanisław Tasiemski OP.
Tomasz Królak pozostaje kierownikiem działu krajowego KAI.
- Beatyfikowani 10 września, zamordowani 24 marca. Dlaczego Kościół wspomina Ulmów 7 lipca?
- Startuje proces beatyfikacyjny kapelanów katyńskich
- To szokujące. Wg danych Eurostatu, ponad 76 proc. rodzin w UE nie posiada dzieci
- Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku - największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży
- Prezes zarządu KAI o swojej rezygnacji: Działania KEP mają ubezwłasnowolnić KAI
Odejście Marcina Przeciszewskiego
"Powodem mojej decyzji o złożeniu rezygnacji są działania Konferencji Episkopatu Polski, potwierdzone głosowaniem z 14 marca br. podczas 400. Zebrania plenarnego, a zmierzające do faktycznej likwidacji Katolickiej Agencji Informacyjnej, pomimo formalnego zachowania jej nazwy i logotypu. A ma się to dokonać drogą wcielenia Agencji do „Konsorcjum Mediów KEP”, później nazywanego „Grupą medialną KEP”, która – w świetle przygotowanego projektu umowy – ma mieć „struktury koordynacyjne”, które w istocie mają ubezwłasnowolnić zarząd KAI oraz możliwość jakiejkolwiek samodzielności dziennikarskiej w ramach agencji", pisał Marcin Przeciszewski, motywując decyzję o odejściu.
Czytaj więcej: Prezes zarządu KAI o swojej rezygnacji: Działania KEP mają ubezwłasnowolnić KAI
"Celem tego nowego tworu nie ma być rzetelny opis rzeczywistości religijno-kościelnej zgodny z dobrze pojętymi regułami warsztatu dziennikarskiego, ale – jak podkreślono w opracowaniu zatytułowanym „Propozycja zmian w zarządzaniu podmiotów medialnych KEP” zaakceptowanym przez biskupów - wytwarzanie „zintegrowanej informacji pozytywnej”, kontrolowanej przez urzędowe struktury", czytaliśmy w liście ówczesnego prezesa.
kzgk