Po raz pierwszy od 25 lat więcej Polaków opuściło Niemcy niż się do Niemiec przeprowadziło

Co musisz wiedzieć?
- Zmiana trendu migracyjnego – Po latach rosnącej emigracji do Niemiec, w 2024 roku więcej Polaków wróciło do kraju niż wyemigrowało. To pierwszy taki przypadek od ćwierćwiecza (dane: Niemiecki Urząd Statystyczny).
- Czynniki ekonomiczne – Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna gospodarczo – niskie bezrobocie osłabia chęć do emigracji zarobkowej.
- Reakcja niemieckiej prasy – „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważa, że zawody wcześniej zdominowane przez imigrantów ze Wschodu (np. pielęgniarstwo, rolnictwo) stają się trudniejsze do obsadzenia ze względu na malejący napływ pracowników m.in. z Polski.
Kiedy był boom na przeprowadzkę do Niemiec?
Trend, zgodnie z którym Polacy licznie przeprowadzali się do Niemiec, trwał od wielu lat. Liczba emigrantów, jak przypomina Euronews, gwałtownie wzrosła po 2011 roku. Wówczas Niemcy w pełni otworzyły swój rynek pracy dla pracowników z Polski i siedmiu innych krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku.
W zeszłym rok ten kurs został zahamowany.
„Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2024 roku więcej Polaków powróci z emigracji do naszego kraju niż wyemigruje do Niemiec”
– napisał Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomiczny (PIE), w poście na platformie X, cytowany przez Euronews.
„Trend ten jest szerszy i dotyczy również innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale biorąc pod uwagę wyzwania demograficzne, jest to dobra wiadomość dla Polski”
– dodał.
- PGE wydała pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Komunikat dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Komunikat dla mieszkańców woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego
- PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów
- Przypadek cholery w Zachodniopomorskiem. Na kwarantannie jest już 20 osób
- Skąd wzięło się zakażenie cholerą w Polsce? Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- Co dalej z koalicją? Polacy powiedzieli, co sądzą [sondaż]
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
Niemcy nie są już atrakcyjnym krajem dla Polski
Do sprawy odniósł się też Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Według dziennika zawody w takich dziedzinach jak pielęgniarstwo czy rolnictwo tradycyjnie były postrzegane jako przynależne pracownikom z Europy Wschodniej.
Według tłumaczących te zmiany ekspertów Niemcy nie są już atrakcyjnym krajem dla Polski pod względem ekonomicznym. Ma to ścisły związek ze stosunkowo niskim bezrobociem i rosnącymi płacami.
Jak przypomina Euronews, gospodarka Polski rozwijała się w ciągu ostatnich trzech dekad szybciej niż gospodarka jakiegokolwiek innego kraju UE, zatem nie ma już tak silnych bodźców skłaniających Polaków czy w ogóle mieszkańców Polski do emigracji.
Dane za 2024 r. nie pokazują wprawdzie, czy wszyscy polscy emigranci, którzy opuścili Niemcy, wrócili do Polski, czy też udali się do innego kraju europejskiego, eksperci twierdzą, że istnieją podstawy, by sądzić, iż wielu z nich rzeczywiście powróci do ojczyzny.
Po raz pierwszy od 25 lat więcej Polaków opuściło Niemcy niż się do Niemiec przeprowadziło.
— Rafał Mekler (@MeklerRafal) July 20, 2025
To świadczy o tym że Niemcy są coraz mniej atrakcyjnym miejscem do życia.
Dlaczego chyba nie trzeba odpowiadać… pic.twitter.com/rIC1v7tfPJ