Komunikat dla mieszkańców woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego

Co musisz wiedzieć?
- W sobotę z powodu zakwitu sinic zamknięto siedem kąpielisk w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.
- Czerwona flaga obowiązuje w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim, pięciu kąpieliskach w gdańskim Jelitkowie i Brzeźnie oraz nad Jeziorem Skrzynki Duże na Kaszubach.
- Zakwit sinic sprzyjają wysoka temperatura wody, fosforany, słaby wiatr i brak opadów, a zjawisko to jest naturalne i sezonowe.
- Kąpiel w wodzie z sinicami grozi podrażnieniami skóry i oczu oraz problemami żołądkowymi; bieżące alerty publikuje Serwis Kąpieliskowy GIS.
Zamknięte kąpieliska w woj. zachodniopomorskim i pomorskim
Z danych opublikowanych w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę ze względu na zakwit sinic zamkniętych jest siedem kąpielisk:
- W woj. zachodniopomorskim czerwona flaga powiewa na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.
- Z kolei w woj. pomorskim zakazy kąpieli ze względu na zakwit sinic obowiązują na pięciu kąpieliskach w Gdańsku: dwóch w Jelitkowie i trzech w Brzeźnie, a także nad Jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie na Kaszubach.
- Komunikat dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- ZUS wydał pilny komunikat
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym
- Polemika z listem pasterskim kard. Grzegorza Rysia ws. migrantów: Nie jesteśmy tchórzami
Sinice – czym są?
Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych.
Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.