Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej

W ramach cyklu wizyt w państwach członkowskich związanych z publikacją Sprawozdania krajowego – Polska 2018 r. oraz publikacją zaleceń dla państw członkowskich w procesie Semestru Europejskiego, gości w Warszawie Kerstin Jornę, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Celem wizyty jest dialog z przedstawicielami ministerstw (MSZ, MRPiPS, MPiT oraz MF) w procesie przygotowań Krajowego Programu Reform oraz zaleceń Sprawozdania krajowego.
 Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej
/ fot.Shutterstock
W ramach szerokich konsultacji oraz zapoznania się z opiniami przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców na tematy zawarte w Sprawozdaniu 4 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Kerstin Jorną w Przedstawicielstwie KE w Polsce. NSZZ „Solidarność” był reprezentowany przez Agnieszkę Kochańską oraz Barbarę Surdykowską.

Podczas spotkania omówiono sytuację społeczno- gospodarczą Polski oraz stan finansów publicznych. Według KE  silny wzrost gospodarczy i stabilny sektor finansowy, pozwalają ocenić sytuację, jako korzystną z perspektywy wyzwań rozwojowych dla naszego kraju. Podczas dyskusji wyrażono jednak wątpliwości dotyczące inwestycji, zwłaszcza tych prywatnych. Podkreślano, że z pewnością istotny wpływ na ich dynamikę będzie miała reforma systemu podatkowego. Omawiając sytuację na rynku pracy zarówno przedstawiciele związków zawodowych (OPZZ), jak i pracodawców (Lewiatan) podkreślali, że bardzo ważne jest działanie na rzecz ograniczania szarej strefy. Natomiast wszystkie zachodzące zmiany na rynku pracy powinny sprzyjać powstawaniu miejsc pracy dobrej jakości i jakości zatrudnienia. Będzie to pomoc w wyrównywaniu nierówności społeczno-ekonomicznych, ale także istotny element odciążenia finansów publicznych. Przedstawiciele związków zawodowych zwracali uwagę na problem luki płacowej oraz wysokość samych zarobków, natomiast przedstawiciele pracodawców podkreślali, ze płace rosną szybciej niż wydajność pracy, co niewątpliwie wpływa na kształt całego rynku pracy. Pracodawcy zwracali również uwagę na problem braku pracowników, co ogranicza realizację inwestycji oraz wykwalifikowanych pracowników, których nie zawsze mogą zastąpić cudzoziemcy. Kwestia ta nierozerwalnie związana jest z systemem edukacji w naszym kraju oraz likwidacją kształcenia zawodowego.

Przedstawicielka ZNP dość krytycznie odniosła się do propozycji zmian w systemie edukacji i podkreślała, że w obecnym systemie kształcenia bardziej stawia się na rozwój wiedzy, a nie umiejętności. Konsekwencją likwidacji szkół zawodowych jest obecnie luka w ilości nauczycieli zawodu oraz przede wszystkim luka technologiczna, gdyż nie ma gdzie kształcić i przygotowywać uczniów do zawodu. Ograniczony dostęp do nauki zawodu wynika również z braku rodzimego przemysłu, a rynek jest zdominowany przez małe, rodzinne firmy, które nie są w stanie podołać tym wyzwaniom. Dlatego według ZNP konieczne jest opracowanie innego niż dualny systemu kształcenia. Kończąc swoją wypowiedź przedstawicielka ZNP przypomniała, że nauczyciele w Polsce mają jedne z najniższych zarobków w krajach OECD, a wprowadzane zmiany dodatkowo wydłużyły proces awansu zawodowego, co również przyczynia się do utrwalania wynagrodzeń na niskim poziomie.

Zmianom zachodzącym zarówno na rynku pracy, jak i w systemie edukacji towarzyszą również te, które dotyczą samego prawa pracy. KE była zainteresowana w jakim kierunku te zmiany podążają w Polsce i na ile ułatwiają aktywizację, również  kobiet. OPZZ zwracał uwagę, że KE powinna zwrócić uwagę na kwestie związane z opieką zdrowotną i opieką długoterminową. Ze względu na brak stabilnych rozwiązań w tym zakresie, to właśnie kobiety ponoszą główne koszty związane z dezaktywacją zawodową wynikającą z konieczności sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Przedstawiciel Lewiatana zwracał uwagę na długotrwałe procedury związane z rozwiązywaniem umowy o pracę, co stanowi dużą barierę dla przedsiębiorców w zawieraniu stabilnych umów. Za najważniejsze zmiany w ostatnim czasie wskazał wstrzymanie prac nad zniesieniem limitu oskładkowania 30-krotności wynagrodzenia. Wyraził również oczekiwanie, że nowy kodeks pracy będzie dopuszczał różnorodność form zatrudnienia, a tym samym rozwiązywania takich umów bez długotrwałych procedur (np. w przypadku zatrudniania osób młodych, bez doświadczenia, czy też studentów).

Natomiast Barbara Surdykowska (NSZZ Solidarność) zwróciła uwagę na konieczność łącznego rozpatrywania kwestii zatrudnienia pracowników, również tych młodych, zarówno z punktu widzenia prawa pracy, ale również kwestii ubezpieczeń społecznych. Jest to o tyle istotne, gdyż młodzi pracownicy są wyłączeni z ubezpieczenia społecznego, a tym samym pozbawieni możliwości świadczeń związanych z chorobą, macierzyństwem itd. Powinniśmy dążyć do tego, by bez względu na formę zatrudnienia, praca podlegała ubezpieczeniu społecznemu.

Agnieszka Kochańska

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Andrzej Duda: Premier nie skorzystał z mojego zaproszenia z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Premier nie skorzystał z mojego zaproszenia

W środę rano z okazji 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie. Na samym wstępie poinformował, że Donald Tusk nie przybył spotkanie do Kancelarii Prezydenta. 

8 ataków rakietowych, 61 lotniczych, 129 ostrzałów. Trwa napór Rosjan pod Awdijiwką i Bachmutem z ostatniej chwili
8 ataków rakietowych, 61 lotniczych, 129 ostrzałów. Trwa napór Rosjan pod Awdijiwką i Bachmutem

Najcięższe walki na Ukrainie toczyły się w ciągu ostatniej doby na kierunkach awdijiwskim i bachmuckim w Donbasie na wschodzie kraju – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego

Radio RMF FM informuje, że do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. Powodem jest incydent z udziałem prezesa PiS, który miał miejsce pod Pomnikiem Smoleńskim 10 kwietnia.

Foreign Affairs: Używana przez wojsko sztuczna inteligencja może wywołać wojnę atomową z ostatniej chwili
"Foreign Affairs": Używana przez wojsko sztuczna inteligencja może wywołać wojnę atomową

Wojsko USA nie może ufać sztucznej inteligencji (AI), ponieważ modele przez nią wykorzystywane podejmują też złe decyzje i mogą wywołać wojnę atomową. Należy ograniczyć korzystanie z tych technologii w podejmowaniu ważnych decyzji w sytuacjach bojowych - ocenia magazyn "Foreign Affairs".

Dziś 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polityka
Dziś 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Dziś obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie. 

1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika Wiadomości
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Zlikwidowano stanowisko Pełnomocnika ds. Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa gorące
Zlikwidowano stanowisko Pełnomocnika ds. Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa

Dzisiaj w Dzienniku Ustaw poinformowało, że zlikwidowane zostało stanowisko Pełnomocnika ds. Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa.

Donald Trump zabrał głos na temat kwestii pomocy Ukrainie gorące
Donald Trump zabrał głos na temat kwestii pomocy Ukrainie

Będę próbował pomagać Ukrainie, ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - powiedział były prezydent Donald Trump w wywiadzie dla tygodnika "Time". Dodał też, że największym wrogiem USA nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

Zachód traci Afrykę. Po Chinach i Rosji, przegrywa nawet z Iranem Wiadomości
Zachód traci Afrykę. Po Chinach i Rosji, przegrywa nawet z Iranem

Ekonomiczna potęga Państwa Środka? Można zrozumieć. Ale jakim cudem USA czy Francja dają się w Afryce ogrywać takim międzynarodowym pariasom, jak Rosja, a już zwłaszcza Iran? O ile o moskiewskich działaniach na Czarnym Lądzie mówi się dużo i głośno, to gdzieś w tle, po cichu, coraz mocniej wchodzi do afrykańskich krajów reżim szyickich ajatollahów. W czym tkwi tajemnica sukcesu asymetrycznej strategii Islamskiej Republiki Iranu?

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Zabrał głos na temat Unii Europejskiej z ostatniej chwili
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Zabrał głos na temat Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wtorkowym orędziu, że obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu. Zastrzegł jednak, że opowiada się za Europą wolnych narodów, Europą ojczyzn, a nie ograniczaniem suwerenność państw członkowskich.

REKLAMA

Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej

W ramach cyklu wizyt w państwach członkowskich związanych z publikacją Sprawozdania krajowego – Polska 2018 r. oraz publikacją zaleceń dla państw członkowskich w procesie Semestru Europejskiego, gości w Warszawie Kerstin Jornę, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Celem wizyty jest dialog z przedstawicielami ministerstw (MSZ, MRPiPS, MPiT oraz MF) w procesie przygotowań Krajowego Programu Reform oraz zaleceń Sprawozdania krajowego.
 Konsultacje społeczne z przedstawicielami Komisji Europejskiej
/ fot.Shutterstock
W ramach szerokich konsultacji oraz zapoznania się z opiniami przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców na tematy zawarte w Sprawozdaniu 4 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Kerstin Jorną w Przedstawicielstwie KE w Polsce. NSZZ „Solidarność” był reprezentowany przez Agnieszkę Kochańską oraz Barbarę Surdykowską.

Podczas spotkania omówiono sytuację społeczno- gospodarczą Polski oraz stan finansów publicznych. Według KE  silny wzrost gospodarczy i stabilny sektor finansowy, pozwalają ocenić sytuację, jako korzystną z perspektywy wyzwań rozwojowych dla naszego kraju. Podczas dyskusji wyrażono jednak wątpliwości dotyczące inwestycji, zwłaszcza tych prywatnych. Podkreślano, że z pewnością istotny wpływ na ich dynamikę będzie miała reforma systemu podatkowego. Omawiając sytuację na rynku pracy zarówno przedstawiciele związków zawodowych (OPZZ), jak i pracodawców (Lewiatan) podkreślali, że bardzo ważne jest działanie na rzecz ograniczania szarej strefy. Natomiast wszystkie zachodzące zmiany na rynku pracy powinny sprzyjać powstawaniu miejsc pracy dobrej jakości i jakości zatrudnienia. Będzie to pomoc w wyrównywaniu nierówności społeczno-ekonomicznych, ale także istotny element odciążenia finansów publicznych. Przedstawiciele związków zawodowych zwracali uwagę na problem luki płacowej oraz wysokość samych zarobków, natomiast przedstawiciele pracodawców podkreślali, ze płace rosną szybciej niż wydajność pracy, co niewątpliwie wpływa na kształt całego rynku pracy. Pracodawcy zwracali również uwagę na problem braku pracowników, co ogranicza realizację inwestycji oraz wykwalifikowanych pracowników, których nie zawsze mogą zastąpić cudzoziemcy. Kwestia ta nierozerwalnie związana jest z systemem edukacji w naszym kraju oraz likwidacją kształcenia zawodowego.

Przedstawicielka ZNP dość krytycznie odniosła się do propozycji zmian w systemie edukacji i podkreślała, że w obecnym systemie kształcenia bardziej stawia się na rozwój wiedzy, a nie umiejętności. Konsekwencją likwidacji szkół zawodowych jest obecnie luka w ilości nauczycieli zawodu oraz przede wszystkim luka technologiczna, gdyż nie ma gdzie kształcić i przygotowywać uczniów do zawodu. Ograniczony dostęp do nauki zawodu wynika również z braku rodzimego przemysłu, a rynek jest zdominowany przez małe, rodzinne firmy, które nie są w stanie podołać tym wyzwaniom. Dlatego według ZNP konieczne jest opracowanie innego niż dualny systemu kształcenia. Kończąc swoją wypowiedź przedstawicielka ZNP przypomniała, że nauczyciele w Polsce mają jedne z najniższych zarobków w krajach OECD, a wprowadzane zmiany dodatkowo wydłużyły proces awansu zawodowego, co również przyczynia się do utrwalania wynagrodzeń na niskim poziomie.

Zmianom zachodzącym zarówno na rynku pracy, jak i w systemie edukacji towarzyszą również te, które dotyczą samego prawa pracy. KE była zainteresowana w jakim kierunku te zmiany podążają w Polsce i na ile ułatwiają aktywizację, również  kobiet. OPZZ zwracał uwagę, że KE powinna zwrócić uwagę na kwestie związane z opieką zdrowotną i opieką długoterminową. Ze względu na brak stabilnych rozwiązań w tym zakresie, to właśnie kobiety ponoszą główne koszty związane z dezaktywacją zawodową wynikającą z konieczności sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi. Przedstawiciel Lewiatana zwracał uwagę na długotrwałe procedury związane z rozwiązywaniem umowy o pracę, co stanowi dużą barierę dla przedsiębiorców w zawieraniu stabilnych umów. Za najważniejsze zmiany w ostatnim czasie wskazał wstrzymanie prac nad zniesieniem limitu oskładkowania 30-krotności wynagrodzenia. Wyraził również oczekiwanie, że nowy kodeks pracy będzie dopuszczał różnorodność form zatrudnienia, a tym samym rozwiązywania takich umów bez długotrwałych procedur (np. w przypadku zatrudniania osób młodych, bez doświadczenia, czy też studentów).

Natomiast Barbara Surdykowska (NSZZ Solidarność) zwróciła uwagę na konieczność łącznego rozpatrywania kwestii zatrudnienia pracowników, również tych młodych, zarówno z punktu widzenia prawa pracy, ale również kwestii ubezpieczeń społecznych. Jest to o tyle istotne, gdyż młodzi pracownicy są wyłączeni z ubezpieczenia społecznego, a tym samym pozbawieni możliwości świadczeń związanych z chorobą, macierzyństwem itd. Powinniśmy dążyć do tego, by bez względu na formę zatrudnienia, praca podlegała ubezpieczeniu społecznemu.

Agnieszka Kochańska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe