Ułatwienie dla młodych w nabywaniu kwalifikacji zawodowych – sukces „Solidarności”

Podobna sytuacja dotyczy osób, które w danym roku kończą 18. rok życia i chciałyby rozpocząć przygotowanie zawodowe jako młodociani. Jeśli ukończyli 18 lat przed 1 września, najczęściej musieli rezygnować z takiej możliwości.
Proponowana zmiana zakłada, że będzie liczony rok kalendarzowy, a nie data urodzin. Podobnie jak jest w przypadku dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Dzięki tej zmianie, łatwiej będzie rozpoczynać kształcenie zawodowe. Jest to odpowiedź na wyzwania polskiego rynku pracy, który cierpi na brak fachowców.
Projektowana regulacja ma węższy zakres niż początkowo proponowali partnerzy społeczni. W pierwszym okresie prac strona społeczna proponowała umożliwienie osobom młodym, które znalazły się w szczególnej sytuacji (np. choroba, ciąża, inna nieprzewidziana sytuacja), rozpoczynanie przygotowania zawodowego nawet do 21. roku życia. Ta propozycja nie spotkała się jednak z akceptacją strony rządowej, która podkreślała, że dla tej grupy istnieje możliwość korzystania z tzw. przygotowania zawodowego osób dorosłych.
Prace nad zmianą wskazanych regulacji odbywały się w ramach wdrożenia w Polsce Ramowego Planu na rzecz Zatrudnienia Młodych. Jest to porozumienie przyjęte przez europejskich partnerów społecznych w 2013 roku i stanowiło odpowiedź na problem wysokiego bezrobocia młodzieży w Unii Europejskiej. W Polsce, partnerzy zdecydowali, że w ramach wdrożenia skoncentrują się na trzech głównych obszarach, czyli jakości staży i praktyk, ułatwienia rozpoczynania kształcenia zawodowego oraz uatrakcyjnienia pozaszkolnego przygotowania zawodowego poprzez wprowadzenie zniżek na komunikację publiczną, dla osób nabywających kwalifikacje zawodowe w tym systemie.
Z wymienionych zadań udało się zrealizować już dwa. Nadal trwają prace nad zniżkami na komunikację publiczną.
ms