"Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim

ARP uruchamia Centra Obsługi Przedsiębiorców dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O warunkach uzyskania i zabezpieczenia kredytu, leasingu sprzętu specjalistycznego i usłudze international desk pozwalającej wejść na rynki zewnętrzne – z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim rozmawia Jakub Pacan.
 "Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim
/ fot. Marcin Żegliński
Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) to chyba novum w segmencie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na polskim rynku. Pierwszy raz agencja rządowa wychodzi bezpośrednio do MSP z takim wsparciem?
 
Paweł Kolczyński: – ARP do tej pory kojarzona była z aktywnością dotyczącą dużych przedsiębiorstw i restrukturyzacją problematycznych branż, na których, często przedwcześnie, stawiano krzyżyk. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że doświadczenia zdobyte w restrukturyzowaniu, finansowaniu, stawianiu na nogi dużych spółek możemy wykorzystać w segmencie MSP. W COP przedsiębiorca może w oparciu o analizę dobrać najbardziej optymalne rozwiązania pożyczkowe dla swojej firmy, jak również skorzystać z takich instrumentów, jak usługi leasingu przemysłowego oraz pomoc proeksportowa, zwana international desk.
 
 
 Czym się różni oferta leasingu COP od innych ofert proponowanych przez banki komercyjne?
Nasze pożyczki i leasing uzupełniają działalność prowadzoną przez banki. W obszarze leasingu często trudno to dofinansowanie uzyskać. Z czego to wynika? Instytucjom finansowym nie jest tak łatwo wycenić specjalistyczne maszyny czy urządzenia. Bardzo często, jeśli nie same banki, to firmy leasingowe, które są własnością banków, mają problemy w finansowaniu skomplikowanych urządzeń, pojazdów czy maszyn. W wielu przypadkach takie maszyny są trudno zbywalne i instytucje finansowe nie chcą brać na siebie tego ryzyka. Pojawia się zatem pewna luka, którą chcemy wykorzystać, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie wspierania rozwoju przemysłu. Nie chcemy przy tym konkurować z bankami na leasing flotowy. U nas nie ma ukrytych opłat, opłat od aneksowania etc. Jest prowizja od udzielonej pożyczki. Wreszcie my, nie podlegając rygorowi KNF, możemy być w pewnych obszarach bardziej elastyczni. Okres karencji, jaki możemy zaproponować, może być kilkunastomiesięczny i trwać nawet 18 miesięcy. To okres, w którym przedsiębiorca może sfinansować inwestycję pożyczką z innego banku, np. w halę czy linię produkcyjną, zacząć uzyskiwać przychody z tego tytułu i tym samym pozyskać środki na spłatę kredytu bankowego.
 
 
Czyli ratujecie przedsiębiorstwa w momencie, gdy zagrażają im zatory płatnicze?
Tak, dajemy pożyczki obrotowe, pożyczki pod finansowanie kontraktów, inwestycyjne, innowacyjne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn nie mogą przejść bankowego „sita”, ponieważ na przykład istnieją na rynku zbyt krótko. Zdarza się także, że firma kilka lat funkcjonuje sprawnie, ale przychodzi załamanie na jej głównym rynku i z tego powodu  przestaje być „bankowalna”. To też potencjalnie nasz klient.
 

A czy MSP będą chciały otwierać się na eksport? Często są to firmy rodzinne, które nie mają rozeznania, jak „ugryźć” rynek zewnętrzny. Poza tym nie ma już pustych miejsc...
W tej chwili nie ma alternatywy wobec podejmowania wyzwań i wychodzenia na rynki zewnętrzne. Polskie przedsiębiorstwa, jeśli chcą się rozwijać, to ze względu na efekt skali nie mogą tego wzrostu osiągnąć, działając jedynie lokalnie. W obrębie instytucji Polskiego Funduszu Rozwoju istnieje wiele organizacji, które po pierwsze – ułatwiają wejście na rynki zewnętrzne, po drugie – obniżają poziom ryzyka, po trzecie – pomagają sfinansować to przedsięwzięcie.
 

Czy są preferowane kierunki eksportu?
W pionie pożyczkowym, za który odpowiadam,  powstał zespół do spraw współpracy z zagranicą i wyznaczyliśmy sobie trzy główne kierunki. Przede wszystkim kierunek zachodni i kraje NAFTA, potem wschód, czyli wykorzystanie tych doświadczeń, które Polska ma z krajami Europy Wschodniej. Trzeci obszar to kraje tureckojęzyczne, Azja Centralna, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. To kraje, w których ze względu na doświadczenia historyczne mamy jakieś więzi i tutaj jest dużo mniejsza konkurencja.
 
 
Czy jest pożądany profil MSP, którym chcecie pomagać?
Nie wyłączamy nikogo, kto mógłby z naszego finansowania skorzystać. Natomiast są pewne branże, które przez rynki finansowe identyfikowane są jako obarczone pewnym ryzykiem. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy wchodzili w tej chwili w ryzykowny biznes deweloperski, natomiast jesteśmy obecni w branży budownictwa przemysłowego. Ale jak powiedziałem, każdy przypadek będziemy rozpatrywali indywidualnie i będziemy ofertę dostosowywali do potrzeb przedsiębiorcy.
 
 
Czy pomoc oferowana przez ARP nie będzie taką biurokratyczną drogą przez mękę? Wiele MSP nie chce np. wchodzić w dotacje unijne w obawie przed administracyjną mordęgą.
Bardzo staramy się, żeby uprościć proces i ubiegania się o finansowanie. W Centrach Obsługi Przedsiębiorstw wprowadziliśmy dla ułatwienia aplikację  ułatwiającą „sprawdzenie” zdolności finansowej przedsiębiorcy. Umożliwia ona szybką i kompleksową analizę finansów firmy. Jeśli przedsiębiorca chce sam zapoznać się z naszą ofertą, ma dostęp do naszej strony internetowej, na której jest tzw. parametryzator. Wystarczy wpisać dwa elementy: okres, w którym funkcjonuje, i kwotę pożądanego przez siebie dofinansowania. Na tej podstawie przedsiębiorca uzyskuje informację, co do zabezpieczeń i wyjściowego oprocentowania. ARP podpisała też porozumienie z Krajową Grupą Poręczeniową umożliwiające uzyskanie darmowych poręczeń, które będą zabezpieczały pożyczkę.

Wywiad przeprowadził red. Jakub Pacan.

 

POLECANE
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jak kot Schrödingera tylko u nas
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jak kot Schrödingera

Trwająca debata na temat rzekomego „nie-istnienia” Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przypomina słynny eksperyment myślowy austriackiego noblisty.

Imane Khelif - damski bokser tylko u nas
Imane Khelif - damski bokser

Imane Khelif, algierski bokser, który zdobył złoto w kategorii kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, stał się symbolem chaosu, jaki ideologia gender wnosi do sportu. Teraz, po tym jak organizacja World Boxing ogłosiła obowiązkowe testy płci przed turniejem kobiet w Eindhoven (5–10 czerwca 2025), Khelif nagle wycofał się z zawodów. Ta decyzja tylko podsyciła debatę sprzed roku: jak to możliwe, że mężczyzna rywalizował z kobietami przez tak długi okres i to w profesjonalnym sporcie na najwyższym poziomie?

Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się z szefem MON z ostatniej chwili
Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się z szefem MON

W czwartek prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - przekazał były szef sztabu Nawrockiego Paweł Szefernaker. "Spotkanie dotyczyło przyszłych relacji między zwierzchnikiem sił zbrojnych, a szefem MON" - powiedział polityk PiS.

Robert Bąkiewicz przekazał nam informacje o możliwym ataku na Sąd Najwyższy: Widzimy się o 7.30 tylko u nas
Robert Bąkiewicz przekazał nam informacje o możliwym ataku na Sąd Najwyższy: "Widzimy się o 7.30"

- Na naszych oczach może dojść do nielegalnego i bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego poprzez działania części sędziów Izby Pracy - mówi w rozmowie z Cezarym Krysztopą Robert Bąkiewicz.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William szykuje rewolucję? Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William szykuje rewolucję?

W Pałacu Buckingham może dojść do dużych zmian, gdy książę William obejmie tron. Jak donoszą brytyjskie media, przyszły król nie planuje biernie kontynuować dotychczasowych tradycji, lecz chce „zrobić wszystko po swojemu”.

Burza w PE. Wniosek o wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen z ostatniej chwili
Burza w PE. Wniosek o wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen

Pierwszy raz w obecnym PE sojusz ugrupowań prawicowych porozumiała się co do wniosku nieufności dla Ursuli von der Leyen. Wniosek poparło 74 europarlamentarzystów z ECR - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ESN - Grupy Europy Suwerennych Narodów, zwłaszcza Alternatywy dla Niemiec oraz Patrioci dla Europy.

Szokująca agresja i wypadek na S3. Za kierownicą marszałek z PO Marcin Jabłoński [WIDEO] z ostatniej chwili
Szokująca agresja i wypadek na S3. Za kierownicą marszałek z PO Marcin Jabłoński [WIDEO]

Na trasie S3 w województwie lubuskim doszło do niebezpiecznego incydentu z udziałem prominentnego polityka Platformy Obywatelskiej. Kierowca Skody Superb, który spowodował kolizję swoim agresywnym zachowaniem, to marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Zdarzenie zostało nagrane, a sprawą zajmuje się sąd.

 Nie żyje zasłużona policjantka. Miała 49 lat Wiadomości
Nie żyje zasłużona policjantka. Miała 49 lat

Komenda Powiatowa Policji w Będzinie poinformowała o nagłej śmierci aspirant sztabowej Iwony Bajan. Funkcjonariuszka miała 49 lat i służyła w policji przez ponad 25 lat.

Ekspert po oświadczeniu 28 sędziów SN: To jawne wypowiedzenie posłuszeństwa Rzeczpospolitej tylko u nas
Ekspert po oświadczeniu 28 sędziów SN: To jawne wypowiedzenie posłuszeństwa Rzeczpospolitej

Polska znajduje się w historycznym momencie. To, czego jesteśmy świadkami, to więcej niż spór prawny – to bezprecedensowy atak na fundamenty Rzeczypospolitej, jej konstytucyjny ład i porządek Oświadczenia 28 sędziów Sądu Najwyższego i pisma pięciu byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego to nic innego jak jawne wypowiedzenie posłuszeństwa państwu polskiemu i złamanie sędziowskiej przysięgi.

Jakim to trzeba być dziadem?. Filip Chajzer opublikował emocjonalny wpis Wiadomości
"Jakim to trzeba być dziadem?". Filip Chajzer opublikował emocjonalny wpis

Filip Chajzer, znany dziennikarz i influencer, poinformował w mediach społecznościowych o kradzieży, do której miało dojść w jednym z jego lokali z kebabem w Krakowie. Chodzi o punkt KREUZBERG Kebap znajdujący się w okolicy Galerii Kazimierz.

REKLAMA

"Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim

ARP uruchamia Centra Obsługi Przedsiębiorców dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O warunkach uzyskania i zabezpieczenia kredytu, leasingu sprzętu specjalistycznego i usłudze international desk pozwalającej wejść na rynki zewnętrzne – z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim rozmawia Jakub Pacan.
 "Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim
/ fot. Marcin Żegliński
Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) to chyba novum w segmencie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na polskim rynku. Pierwszy raz agencja rządowa wychodzi bezpośrednio do MSP z takim wsparciem?
 
Paweł Kolczyński: – ARP do tej pory kojarzona była z aktywnością dotyczącą dużych przedsiębiorstw i restrukturyzacją problematycznych branż, na których, często przedwcześnie, stawiano krzyżyk. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że doświadczenia zdobyte w restrukturyzowaniu, finansowaniu, stawianiu na nogi dużych spółek możemy wykorzystać w segmencie MSP. W COP przedsiębiorca może w oparciu o analizę dobrać najbardziej optymalne rozwiązania pożyczkowe dla swojej firmy, jak również skorzystać z takich instrumentów, jak usługi leasingu przemysłowego oraz pomoc proeksportowa, zwana international desk.
 
 
 Czym się różni oferta leasingu COP od innych ofert proponowanych przez banki komercyjne?
Nasze pożyczki i leasing uzupełniają działalność prowadzoną przez banki. W obszarze leasingu często trudno to dofinansowanie uzyskać. Z czego to wynika? Instytucjom finansowym nie jest tak łatwo wycenić specjalistyczne maszyny czy urządzenia. Bardzo często, jeśli nie same banki, to firmy leasingowe, które są własnością banków, mają problemy w finansowaniu skomplikowanych urządzeń, pojazdów czy maszyn. W wielu przypadkach takie maszyny są trudno zbywalne i instytucje finansowe nie chcą brać na siebie tego ryzyka. Pojawia się zatem pewna luka, którą chcemy wykorzystać, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie wspierania rozwoju przemysłu. Nie chcemy przy tym konkurować z bankami na leasing flotowy. U nas nie ma ukrytych opłat, opłat od aneksowania etc. Jest prowizja od udzielonej pożyczki. Wreszcie my, nie podlegając rygorowi KNF, możemy być w pewnych obszarach bardziej elastyczni. Okres karencji, jaki możemy zaproponować, może być kilkunastomiesięczny i trwać nawet 18 miesięcy. To okres, w którym przedsiębiorca może sfinansować inwestycję pożyczką z innego banku, np. w halę czy linię produkcyjną, zacząć uzyskiwać przychody z tego tytułu i tym samym pozyskać środki na spłatę kredytu bankowego.
 
 
Czyli ratujecie przedsiębiorstwa w momencie, gdy zagrażają im zatory płatnicze?
Tak, dajemy pożyczki obrotowe, pożyczki pod finansowanie kontraktów, inwestycyjne, innowacyjne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn nie mogą przejść bankowego „sita”, ponieważ na przykład istnieją na rynku zbyt krótko. Zdarza się także, że firma kilka lat funkcjonuje sprawnie, ale przychodzi załamanie na jej głównym rynku i z tego powodu  przestaje być „bankowalna”. To też potencjalnie nasz klient.
 

A czy MSP będą chciały otwierać się na eksport? Często są to firmy rodzinne, które nie mają rozeznania, jak „ugryźć” rynek zewnętrzny. Poza tym nie ma już pustych miejsc...
W tej chwili nie ma alternatywy wobec podejmowania wyzwań i wychodzenia na rynki zewnętrzne. Polskie przedsiębiorstwa, jeśli chcą się rozwijać, to ze względu na efekt skali nie mogą tego wzrostu osiągnąć, działając jedynie lokalnie. W obrębie instytucji Polskiego Funduszu Rozwoju istnieje wiele organizacji, które po pierwsze – ułatwiają wejście na rynki zewnętrzne, po drugie – obniżają poziom ryzyka, po trzecie – pomagają sfinansować to przedsięwzięcie.
 

Czy są preferowane kierunki eksportu?
W pionie pożyczkowym, za który odpowiadam,  powstał zespół do spraw współpracy z zagranicą i wyznaczyliśmy sobie trzy główne kierunki. Przede wszystkim kierunek zachodni i kraje NAFTA, potem wschód, czyli wykorzystanie tych doświadczeń, które Polska ma z krajami Europy Wschodniej. Trzeci obszar to kraje tureckojęzyczne, Azja Centralna, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. To kraje, w których ze względu na doświadczenia historyczne mamy jakieś więzi i tutaj jest dużo mniejsza konkurencja.
 
 
Czy jest pożądany profil MSP, którym chcecie pomagać?
Nie wyłączamy nikogo, kto mógłby z naszego finansowania skorzystać. Natomiast są pewne branże, które przez rynki finansowe identyfikowane są jako obarczone pewnym ryzykiem. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy wchodzili w tej chwili w ryzykowny biznes deweloperski, natomiast jesteśmy obecni w branży budownictwa przemysłowego. Ale jak powiedziałem, każdy przypadek będziemy rozpatrywali indywidualnie i będziemy ofertę dostosowywali do potrzeb przedsiębiorcy.
 
 
Czy pomoc oferowana przez ARP nie będzie taką biurokratyczną drogą przez mękę? Wiele MSP nie chce np. wchodzić w dotacje unijne w obawie przed administracyjną mordęgą.
Bardzo staramy się, żeby uprościć proces i ubiegania się o finansowanie. W Centrach Obsługi Przedsiębiorstw wprowadziliśmy dla ułatwienia aplikację  ułatwiającą „sprawdzenie” zdolności finansowej przedsiębiorcy. Umożliwia ona szybką i kompleksową analizę finansów firmy. Jeśli przedsiębiorca chce sam zapoznać się z naszą ofertą, ma dostęp do naszej strony internetowej, na której jest tzw. parametryzator. Wystarczy wpisać dwa elementy: okres, w którym funkcjonuje, i kwotę pożądanego przez siebie dofinansowania. Na tej podstawie przedsiębiorca uzyskuje informację, co do zabezpieczeń i wyjściowego oprocentowania. ARP podpisała też porozumienie z Krajową Grupą Poręczeniową umożliwiające uzyskanie darmowych poręczeń, które będą zabezpieczały pożyczkę.

Wywiad przeprowadził red. Jakub Pacan.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe