Fundacja Enea – pięć lat społecznie i odpowiedzialnie

Grupa Enea opiera swoje działania prospołeczne przede wszystkim na współpracy z lokalnymi społecznościami. Fundację Enea powołano, by realizować politykę zaangażowania społecznego Grupy. W ciągu pięciu lat Fundacja zrealizowała trzysta inicjatyw i projektów dla ponad 120 tys. beneficjentów.
 Fundacja Enea – pięć lat społecznie i odpowiedzialnie
/ fot. Wojciech Andrzejczak
W działania Fundacji od początku angażują się pracownicy Grupy Enea – ludzie pełni energii, empatii i pasji, chcący zmieniać świat na lepsze. Wolontariusze Enei działają w wielu obszarach, m.in. edukacji najmłodszych, np. w ramach programu „Nie taki prąd straszny”, w którym uczą bezpiecznego obchodzenia się z prądem w domu i poza nim. Inne działanie skierowane są do osób dorosłych, dla których organizuje się m.in. pokazy i szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. W ubiegłym roku ponad 11,5 tys. osób skorzystało łącznie z ponad sześciuset godzin szkoleń i warsztatów.
 
Dzieci i młodzież inspirują wolontariuszy z Grupy Enea do realizacji własnych działań w ramach programu „Potęga pomocy”. W dwuletniej historii tego programu grantowego ponad stu pracowników Grupy Enea zrealizowało kilkadziesiąt autorskich projektów proekologicznych, prozdrowotnych, edukacyjnych wspierających społeczności lokalne. Wśród nich były m.in.: turniej koszykówki dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, warsztaty dla seniorów i młodzieży. Pracownicy zapraszają także do współpracy szkoły i przedszkola, do których uczęszczają ich dzieci, dzięki czemu biorą one udział w akcjach proekologicznych, np. zarybiają Wisłę, budują budki lęgowe dla ptaków, sadzą drzewa i tworzą ogrody. W programie „Enea EkoProjekty” wolontariusze angażują się w akcje proekologiczne w ramach czternastu inicjatyw, które organizuje osiem nadleśnictw w sześciu województwach oraz autorskich inicjatyw Fundacji, np. #TrashChallengeEnei, którą przeprowadzono w czerwcu br. W dwa dni 140 wolontariuszy zebrało w sumie blisko 16 tys. litrów odpadów i śmieci w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Pile, Połańcu, Poznaniu, Szczecinie, Świerżach Górnych oraz Zielonej Górze.
 
W odpowiedzi na potrzeby osób starszych w 2018 roku rozpoczął się program „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”. W ramach programu Fundacja Enea zorganizowała już piętnaście warsztatów w różnych województwach, podczas których seniorzy dowiedzieli się, jak nie dać się oszukać nieuczciwym akwizytorom i bezpiecznie poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych oraz jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy. Inspiracją dla powstania programu szkoleń były działania nieuczciwych sprzedawców energii elektrycznej – Enea chciała w ten sposób chronić klientów przed oszustwami. Podczas każdego warsztatu seniorzy uczyli się również udzielania pierwszej pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
 
W ostatnich latach Grupa Enea inwestuje również w rozwój młodych uzdolnionych dzieciaków. Jednym z najważniejszych projektów Fundacji Enea jest „Enea Akademia Talentów”. W ciągu dwóch edycji czterdziestu utalentowanych uczniów otrzymało stypendia, a 18 szkół – specjalne granty na projekty rozwijające zainteresowania ich podopiecznych.

Nasi stypendyści udowadniają, że młodzież jest niezwykle kreatywna, chce się rozwijać, a swoim entuzjazmem i działaniami może inspirować innych do podejmowania ciekawych inicjatyw. Są to świetnie zapowiadający się sportowcy, utalentowani artyści oraz zdolni przyszli naukowcy. Mimo młodego wieku mają plan na swoją przyszłość i wiedzą, w jakim kierunku chcą się dalej rozwijać. Cieszymy się, że nasz program może im w tym pomóc

– komentuje Joanna Sobótka-Klimczak, członek zarządu Fundacji Enea, kierująca Biurem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Enei S.A.

 
Od blisko pięciu lat Fundacja Enea aktywnie promuje wśród pracowników działania prozdrowotne – akcje profilaktyczne. Prowadzi m.in. projekt „Misja profilaktyka”. W ubiegłorocznych bezpłatnych badaniach w ramach profilaktyki czerniaka wzięło udział 270 pracowników Grupy Enea. Fundacja działa również na rzecz honorowego krwiodawstwa – tylko od marca 2018 roku w ramach akcji „Energię mamy we krwi”, w całej Grupie Enea zebrano już ponad 140 litrów krwi.
 
Od prawie trzech lat realizujemy program „Biegamy-Zbieramy-Pomagamy”. Uczestnicząc w zawodach biegowych, pracownicy Grupy zbierają punkty, które Fundacja przelicza na złotówki. Cel jest szczytny: sportowy rozwój dzieci. Tylko w ubiegłym roku od 1 marca do 11 listopada pracownicy wystartowali blisko czterysta razy. Łącznie od początku sportowego programu podczas 311 zawodów biegowych uzbierano blisko 44 tys. zł. Celem na 2019 rok jest kwota 50 tys. złotych.
 
Pięć lat działania Fundacji Enea to czas powoływania projektów do życia, angażowania ludzi i realizacji działań. Nasi pracownicy są aktywni i wyczuleni na potrzeby innych, a pomysłów, jak działać, nie brakuje im. Sami zgłaszają projekty i w nich uczestniczą. Dlatego jesteśmy przekonani, że kolejne lata działania Fundacji i jej wolontariuszy przyniosą wiele dobrego w obszarach ochrony środowiska, edukacji, poprawy bezpieczeństwa, pomocy bezpośredniej i wszelkiego wsparcia.
 

 

POLECANE
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

Pięć osób zatrzymanych po śmierci polskiego naukowca w Atenach Wiadomości
Pięć osób zatrzymanych po śmierci polskiego naukowca w Atenach

Grecka policja zatrzymała pięć osób w związku ze śmiercią polskiego profesora Przemysława Jeziorskiego. Do zabójstwa doszło 4 lipca na przedmieściach Aten, gdy naukowiec odwiedzał swoje dzieci. Jak informują lokalne media, jedną z podejrzanych jest jego była żona, 43-letnia Konstantina M.

Bodnar wraca do sprawy rzekomego fałszowania wyborów z ostatniej chwili
Bodnar wraca do sprawy rzekomego "fałszowania wyborów"

Adam Bodnar podjął dziś kolejny raz sprawę w swojej opinii "sfałszowanych wyborów prezydenckich". Prokurator Generalny wysłał do marszałka sejmu Szymona Hołowni, pismo, w którym wyjaśnił swoją rolę w postępowaniach dotyczących rozpatrzenia protestów wyborczych związanych z wyborami prezydenckimi oraz w stwierdzaniu ich ważności. Ujął w liście również swoje "wątpliwości" dotyczące całego procesu.

Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie  za krzywdy pilne
Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie "za krzywdy"

Sąd orzekł wypłatę odszkodowania dla grupy Afgańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską i zostali zatrzymani oraz zawróceni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Sąd uznał, że ich zatrzymanie było niezasadne, dlatego każdemu z nich przyznał po 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle” Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle”

Jan Urban został oficjalnie ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Zastąpił Michała Probierza, który pożegnał się z kadrą po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata i napięciach wewnątrz zespołu.

REKLAMA

Fundacja Enea – pięć lat społecznie i odpowiedzialnie

Grupa Enea opiera swoje działania prospołeczne przede wszystkim na współpracy z lokalnymi społecznościami. Fundację Enea powołano, by realizować politykę zaangażowania społecznego Grupy. W ciągu pięciu lat Fundacja zrealizowała trzysta inicjatyw i projektów dla ponad 120 tys. beneficjentów.
 Fundacja Enea – pięć lat społecznie i odpowiedzialnie
/ fot. Wojciech Andrzejczak
W działania Fundacji od początku angażują się pracownicy Grupy Enea – ludzie pełni energii, empatii i pasji, chcący zmieniać świat na lepsze. Wolontariusze Enei działają w wielu obszarach, m.in. edukacji najmłodszych, np. w ramach programu „Nie taki prąd straszny”, w którym uczą bezpiecznego obchodzenia się z prądem w domu i poza nim. Inne działanie skierowane są do osób dorosłych, dla których organizuje się m.in. pokazy i szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. W ubiegłym roku ponad 11,5 tys. osób skorzystało łącznie z ponad sześciuset godzin szkoleń i warsztatów.
 
Dzieci i młodzież inspirują wolontariuszy z Grupy Enea do realizacji własnych działań w ramach programu „Potęga pomocy”. W dwuletniej historii tego programu grantowego ponad stu pracowników Grupy Enea zrealizowało kilkadziesiąt autorskich projektów proekologicznych, prozdrowotnych, edukacyjnych wspierających społeczności lokalne. Wśród nich były m.in.: turniej koszykówki dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, warsztaty dla seniorów i młodzieży. Pracownicy zapraszają także do współpracy szkoły i przedszkola, do których uczęszczają ich dzieci, dzięki czemu biorą one udział w akcjach proekologicznych, np. zarybiają Wisłę, budują budki lęgowe dla ptaków, sadzą drzewa i tworzą ogrody. W programie „Enea EkoProjekty” wolontariusze angażują się w akcje proekologiczne w ramach czternastu inicjatyw, które organizuje osiem nadleśnictw w sześciu województwach oraz autorskich inicjatyw Fundacji, np. #TrashChallengeEnei, którą przeprowadzono w czerwcu br. W dwa dni 140 wolontariuszy zebrało w sumie blisko 16 tys. litrów odpadów i śmieci w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Pile, Połańcu, Poznaniu, Szczecinie, Świerżach Górnych oraz Zielonej Górze.
 
W odpowiedzi na potrzeby osób starszych w 2018 roku rozpoczął się program „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”. W ramach programu Fundacja Enea zorganizowała już piętnaście warsztatów w różnych województwach, podczas których seniorzy dowiedzieli się, jak nie dać się oszukać nieuczciwym akwizytorom i bezpiecznie poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych oraz jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy. Inspiracją dla powstania programu szkoleń były działania nieuczciwych sprzedawców energii elektrycznej – Enea chciała w ten sposób chronić klientów przed oszustwami. Podczas każdego warsztatu seniorzy uczyli się również udzielania pierwszej pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
 
W ostatnich latach Grupa Enea inwestuje również w rozwój młodych uzdolnionych dzieciaków. Jednym z najważniejszych projektów Fundacji Enea jest „Enea Akademia Talentów”. W ciągu dwóch edycji czterdziestu utalentowanych uczniów otrzymało stypendia, a 18 szkół – specjalne granty na projekty rozwijające zainteresowania ich podopiecznych.

Nasi stypendyści udowadniają, że młodzież jest niezwykle kreatywna, chce się rozwijać, a swoim entuzjazmem i działaniami może inspirować innych do podejmowania ciekawych inicjatyw. Są to świetnie zapowiadający się sportowcy, utalentowani artyści oraz zdolni przyszli naukowcy. Mimo młodego wieku mają plan na swoją przyszłość i wiedzą, w jakim kierunku chcą się dalej rozwijać. Cieszymy się, że nasz program może im w tym pomóc

– komentuje Joanna Sobótka-Klimczak, członek zarządu Fundacji Enea, kierująca Biurem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Enei S.A.

 
Od blisko pięciu lat Fundacja Enea aktywnie promuje wśród pracowników działania prozdrowotne – akcje profilaktyczne. Prowadzi m.in. projekt „Misja profilaktyka”. W ubiegłorocznych bezpłatnych badaniach w ramach profilaktyki czerniaka wzięło udział 270 pracowników Grupy Enea. Fundacja działa również na rzecz honorowego krwiodawstwa – tylko od marca 2018 roku w ramach akcji „Energię mamy we krwi”, w całej Grupie Enea zebrano już ponad 140 litrów krwi.
 
Od prawie trzech lat realizujemy program „Biegamy-Zbieramy-Pomagamy”. Uczestnicząc w zawodach biegowych, pracownicy Grupy zbierają punkty, które Fundacja przelicza na złotówki. Cel jest szczytny: sportowy rozwój dzieci. Tylko w ubiegłym roku od 1 marca do 11 listopada pracownicy wystartowali blisko czterysta razy. Łącznie od początku sportowego programu podczas 311 zawodów biegowych uzbierano blisko 44 tys. zł. Celem na 2019 rok jest kwota 50 tys. złotych.
 
Pięć lat działania Fundacji Enea to czas powoływania projektów do życia, angażowania ludzi i realizacji działań. Nasi pracownicy są aktywni i wyczuleni na potrzeby innych, a pomysłów, jak działać, nie brakuje im. Sami zgłaszają projekty i w nich uczestniczą. Dlatego jesteśmy przekonani, że kolejne lata działania Fundacji i jej wolontariuszy przyniosą wiele dobrego w obszarach ochrony środowiska, edukacji, poprawy bezpieczeństwa, pomocy bezpośredniej i wszelkiego wsparcia.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe