Rzecznik Trzaskowskiego uspokaja: "Ozonowanie daje dobre efekty". Czyżby? Miażdżący raport Wód Polskich

Zastosowana przez nas metoda dezynfekowania ścieków ozonowaną wodą przynosi bardzo dobre efekty. Bieżące badania pokazują, że redukcja bakterii w nieczystościach zrzucanych do Wisły to ponad 90%, a wzrost zawartości tlenu po procesie dezynfekcji ozonem to ponad 300%. pic.twitter.com/YHrZHTatZ9
— Kamil Dąbrowa (@dabrowa_k) September 3, 2019
Tymczasem jak czytamy w raporcie Wód Polskich:
Skutkiem awarii systemu przesyłowego ścieków do Zakładu Oczyszczalni Ścieków „Czajka” jest stały zrzut ok. 3 m3/s nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły. Od soboty Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wprowadziło proces ozonowania tych ścieków, aby zredukować stopień ich zanieczyszczenia. Ozonowanie jest jedną z metod dezynfekcji, stosowaną na końcu całego procesu oczyszczania ścieków, tj. po 99% redukcji liczby bakterii w klasycznym procesie oczyszczania ścieków (...)
Z informacji medialnych do Wisły trafia ok. 500 ton wody ozonowanej na dobę, co stanowi 0,2% w stosunku do ilości ścieków surowych jakie trafiają do Wisły - ok. 260 000 ton/doba. Przy dużej ilości ścieków i fakcie, że są to ścieki nieoczyszczone, efektywność pięciu mobilnych stacji dezynfekcji ozonem, zastosowanych przez MPWIK jest raczej znikoma. Tego typu urządzenia stosuje się głównie w procesach dezynfekcji w systemów sieciowych wodociągowych i zespołach basenowych.
Wadą ozonu jako dezynfektanta jest jego mała trwałość oraz powstawanie w procesie dezynfekcji ubocznych produktów, np. bromianów. Z uwagi na silne działanie utleniające ozonu – w kierunku dedykowanych do tego zanieczyszczeń a nie tych, które mogą być usunięte przy użyciu klasycznych metod oczyszczania –stosuje się go do usuwania drobnoustrojów na oczyszczonych ściekach.
Aby proces ozonowania był efektywny, kontakt ścieków z ozonem powinien wynosić około 15-20 minut, a skład ścieków powinien wykazywać się niskimi wartościami ogólnej zawartości węgla organicznego – OWO – oraz azotynów. Jest to spowodowane tym, że większa ilość materii organicznej, jak i opisywanej formy azotu, automatycznie wpływa na konieczność stosowania większych dawek ozonu, aby osiągnąć wysoką skuteczność usuwania drobnoustrojów ze ścieków. Wyniki badań próbek wody poniżej zrzutu ścieków prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pokazują jednoznacznie, że te wartości są wysokie.
- czytamy. Pełny raport do wglądu na: wody.gov.pl.
źródło: wody.gov.pl
#REKLAMA_POZIOMA#