Rząd deklaruje zniesienie abonamentu RTV. Zamiast tego pieniadze z budżetu

- W przyszłej kadencji Sejmu na pewno wprowadzimy rozwiązania, które w sposób systemowy zapewnią finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa – mówi Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - Z badań wynika, że Polacy nie chcą płacić abonamentu, nawet ci którzy lubią telewizję publiczną. Wydaje mi się, że pomysł płacenia abonamentu jest już niemożliwy w tej chwili do utrzymania, w związku z powyższym w przyszłej kadencji Sejmu na pewno definitywnie rozwiążemy tę kwestię już systemowo w oparciu o finansowanie z budżetu państwa.
Nie wiadomo, jak technicznie pieniądze będą przekazywane mediom. W grę wchodzą dotacje bezpośrednie lub poprzez obligacje rządowe. Jak zapewnia łączna wartoŝĉ roczna takich dotacji nie powinna przekroczyĉ 2 mld. złotych dla radia i telewizji publicznej łącznie.
Lewandowski zapewnia, że wprowadzenie nowych przepisów jest bardzo proste. Zależy wyłącznie od woli politycznej i możliwości budżetu.
- Obecna ustawa o radiofonii i telewizji, dzięki wprowadzeniu karty powinności mediów, daje bardzo prosty mechanizm do wprowadzenia bezpośredniego finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Myślę, że to nie jest sprawa skomplikowana, jeżeli będzie decyzja polityczna, to jesteśmy w stanie dosyć szybko te kwestie wyjaśnić – deklaruje Lewandowski.