Konferencja “Solidarności” o zagrożeniach związanych z rewolucją cyfrową

Problem zastosowania nowych technologii w miejscu pracy nie jest aż tak nowy, jak mogłoby się wydawać. Już od kilku lat szeregowi pracownicy coraz częściej muszą zostawiać swoje dane biometryczne (np. odcisk palca) pracodawcy po to, aby ten w sposób nowocześniejszy mógł ewidencjonować czas pracy. To również kwestie monitoringu w miejscu pracy – o ile są to zwykłe kamery, wszystko jest w największym porządku. Coraz częściej zdarzają się jednak pracodawcy, którzy w zakładach pracy umieszczają także ukryte kamery – w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się ostatnio w podobnych sprawach – dotyczących pracowników w Hiszpanii i Niemczech. I choć przyznał pracodawcom rację, zastrzegł, że nie można rejestrować ukrytą kamerą pracowników. W dwóch sądzonych przypadkach chodziło o kradzieże w pracy i spisek przeciwko pracodawcy.
Jednak są również obszary, w których nowa technologia wydaje się działać przeciwko człowiekowi.
- W naszym zakładzie pracy kwestie wydajności pracowników, ich przydatności dla firmy, a w konsekwencji o wielkości normy do wypracowania oraz ewentualnym zwolnieniu
– mówili obecni na konferencji związkowcy i pracownicy polskiego Amazona.
- Na ocenę wystawioną przez algorytm nie ma wpływu nawet kierownictwo zakładu!
- Musimy poważnie zastanowić się nad możliwością spowolnienia rozwoju technologicznego, bo zaczyna on przerastać
możliwości dostosowywania się ludzi – przestrzegał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. - Może się okazać, że za parę lat nie będziemy mieli na nic wpływu. Rewolucja cyfrowa ma dwa obszary. Musimy pamiętać również o tym złym.
W konferencji „Solidarności”, której gospodarzem był Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, oprócz prof. Zybertowicza wzięli udział również mec. Andrzej Lewiński z Fundacji im. Józefa Wybickiego, wiceminister Kazimierz Kuberski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mirosław Sanek, zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Bogdan Drzastwa, zastępca Głównego Inspektora Pracy, mec. Urszula Danilczuk-Karnas, adwokat kancelarii prawnej Karnas. W dyskusji brali udział również Grzegorz Cisoń, z Komisji Zakładowej „Solidarności” w Amazonie, oraz Piotr Krzyżaniak, członek Komisji Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa – również z Amazona.