„Toga stanowi strój urzędowy. Wydaje się niedopuszczalne…”. Zastanawiające słowa prawnika

Autor tekstu powoływał się na zapisy art. 84 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zdaniem prawnika toga stanowi strój urzędowy i jest używany „na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu”.
– Z uwagi na fakt, że toga stanowi strój urzędowy używany na rozprawie, wydaje się niedopuszczalne używanie jej w czasie np. udzielanego wywiadu telewizyjnego czy też w innych sytuacjach niestanowiących wykonywania czynności służbowych związanych z uczestniczeniem w postępowaniu sądowym – twierdzi dr Mistygacz.
Mistygacz od 2017 r. jest we władzach Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”, które było oficjalnym współorganizatorem wczorajszego „Marszu Tysiąca Tóg”.
Źródło: TVP Info
kpa
