Senat odrzucił nowelizację ustawy o sądach powszechnych

Przeciw odrzuceniu wniosku byli wszyscy senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, a także jeden senator niezależny - Lidia Staroń. Kolejni trzej senatorowie niezależni Stanisław Gawłowski, Krzysztof Kwiatkowski oraz Wadim Tyszkiewicz zagłosowali za odrzuceniem nowelizacji.
Zobacz również: [WIDEO] "Oni nie przyjadą do Warszawy". Senator wymienia przykłady pokrzywdzonych przez sądy
Oto pełna lista głosujących senatorów:

Ustawa trafi teraz do Sejmu, który może odrzucić weto Senatu bezwzględną większością głosów. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na przyszłą środę i czwartek.
Co w ustawie?
Nowelizacja Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 r.
W nowych przepisach jest mowa o m.in. zaostrzeniu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, a także o zmianie procedury wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
Zdaniem polityków PiS nowelizacja ustawy jest potrzebna, a zmiany mają powstrzymać chaos prawny wywołany przez część sędziów, a jedynym organem uprawnionym do oceniania konstytucyjności organów takich jak Krajowa Rada Sądownictwa jest Trybunał Konstytucyjny.
Więcej informacji wkrótce.
Źródło: wpolityce.pl
kpa
