Reduta Dobrego Imienia przeanalizowała ponad 500 filmów, głównie Netflixa pod kątem kłamstw nt. Polski

Pamiętacie sprawę serialu Netflixa "Iwan Groźny z Treblinki" gdzie umieszczono kłamliwą mapę obozów koncentracyjnych na tle mapy współczesnej Polski? Nie jest to jedyny przypadek przekłamań na temat Polski w takich produkcjach. Niedawno publikowaliśmy również materiał nt. serialu "Jeszcze nigdy" gdzie w scenie, w której bohaterka wymienia w szkole 7 grup eksterminowanych przez Niemców,, oczywiście używając określenia "naziści", jakoś zapomina o Polakach. nn„Możliwości przeciwdziałania zniesławieniom na platformach streamingowych typu Netflix” to tytuł opublikowanego raportu Reduty Dobrego Imienia dotyczącego przekłamań na temat historii Polski na platformach Video On Demand ze szczególnym uwzględnieniem Netflixa. Analiza biznesu streamingowego i jego otoczenia prawnego – amerykańskiego i europejskiego – w kontekście pojawiających się na platformach VOD „fałszywych kodów pamięci” i możliwości polskich reakcji prawnych.
 Reduta Dobrego Imienia przeanalizowała ponad 500 filmów, głównie Netflixa pod kątem kłamstw nt. Polski
/ screen "Iwan Groźny z Treblinki"
Czytaj również: "Polskie" obozy zagłady w serialu Netflix. Interwencja premiera Morawieckiego u szefa producenta
[video] Serial Netflixa. Bohaterka wymienia 7 grup eksterminowanych przez nazistów. A Polacy?

- Platforma streamingowa to medium internetowe, które korzystając z rewolucyjnych technologii, umożliwia, na niespotykaną dotąd skalę, dostęp do treści video. Gwałtowny rozwój tej branży napędza potrzeba natychmiastowego dzielenia się wydarzeniami z jak największą liczbą osób. Sprzyjają temu ogólnodostępne środki techniczne. Przyszłość środków masowego przekazu będzie należała do globalnych przedsiębiorstw zajmujących się transmisją strumieniową, które w większości przypadków będą poza zasięgiem wpływu rządów i będą coraz mocniej ingerować w życie każdego, kto ma dostęp do Internetu.

Rozwój streamingu to poważne wyzwanie także dla Państwa Polskiego. Musi ono przygotować się na zmiany jakościowe i technologiczne, zwłaszcza że będą one miały coraz większy wpływ na życie młodych pokoleń. Dlatego przekazywanie polskiego kodu kulturowego następnym generacjom, z wykorzystaniem najnowocześniejszych mediów streamingowych, jest nie tylko istotne, ale staje się coraz pilniejsze.

70-stronnicowy dokument zawiera m.in. analizę pięciu największych na świecie platform streamingowych: Netflix, Amazon Prime Video, HBO, Hulu, Disney+ pod kątem występowania wadliwych kodów pamięci przekłamań na temat historii Polski. Przeanalizowano łącznie 557 filmów fabularnych i 47 dokumentalnych. Zdaniem tworzących raport ekspertów, za szkodliwe stwierdzenia i przesłania w analizowanych produkcjach, odpowiedzialność spada przede wszystkim na twórców filmów: producentów, reżyserów, scenarzystów i dokumentalistów zbierających materiały.
(...)
„Od utraty polskiej tożsamości dzieli nas tylko jedno pokolenie – to właśnie, któremu tej tożsamości nie przekażemy. Platformy stremingowe są zatem, z jednej strony szansą rozprzestrzeniania polskich treści, a z drugiej – zagrożeniem – uważa Maciej Świrski prezes Reduty Dobrego Imienia. I dlatego przygotowaliśmy ten ekspercki raport, którego najważniejszą rekomendacją jest uruchomienie procesów, które w efekcie spowodują dostarczenie managementowi największych platform strumieniowych, filmowych produkcji historycznych w najwyższej hollywoodzkiej jakości. To wielkie wyzwanie dla Państwa Polskiego


- czytamy na stronie Reduty Dobrego Imienia

Autorzy raportu zanalizowali ponad 500 różnego rodzaju produkcji, w największym stopniu popularnego "Netflixa". Niestety treści wprowadzających w błąd, opartych na braku wiedzy na temat historii Polski, lub zwyczajnie kłamliwych, jest prawdziwy ogrom. Tytaniczna praca ekspertów ukazuje mocno zniekształcony obraz Polski w mediach mających ogromny wpływ na światową opinię publiczną.

Czy będziemy umieli wyciągnąć z tej smutnej rzeczywistości wnioski, oraz podjąć odpowiednie kroki?

Raport w całości można pobrać TUTAJ

Źródło: anti-defamation.org

cyk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe