"Zbyt wiele osób zmarło". Główny epidemiolog Szwecji przyznaje się do błędu

Przypomnijmy, że Szwecja jest krajem, który obrał zupełnie inną metodę walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 niż większość państw świata. Liberalna strategia szwedzkiego rządu polegała jedynie na apelowaniu do obywateli o unikanie dużych skupisk, nie zdecydowano się jednak na zamrożenie gospodarki.
Niestety liczby są dla Szwecji bezlitosne - liczba zgonów na milion mieszkańców wynosi 450. Gorsze na naszym kontynencie są tylko kraje Europy Zachodniej, których kryzys związany z COVID-19 dotknął najmocniej - Hiszpania (580), Wielka Brytania (575), Włochy (554) oraz Francja (442). Dla porównaniu w przypadku Polski ta liczba wynosi 29.
– Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja a reszta świata – przyznał w rozmowie z rozgłośnią Sveriges Radio główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.
Dodał, że "istnieje wyraźny potencjał do poprawy tego, co zrobiliśmy w Szwecji". – Dobrze byłoby wcześniej wiedzieć, co dokładnie zamknąć, aby lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa – podkreślił Tegnell.
Epidemiolog przyznał, że "zbyt wiele osób zmarło". Liczba ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem wynosi prawie 4,5 tys. To kilkakrotnie więcej niż w innych krajach skandynawskich, które zdecydowały się na radykalne zamknięcie swoich społeczeństw.
To pierwsza tak szczera wypowiedź Tegnella, który na codziennych konferencjach prasowych bronił szwedzkiej strategii, mówiąc, że za wcześnie na jej ocenę. Działania Szwecji nazywał "długoterminowymi". Główny epidemiolog przestrzegał inne kraje przed nagłym otwarciem i drugą falą, z którą według niego lepiej poradzi sobie Szwecja.
Wśród wymienianych problemów oprócz niewystarczających środków ochrony w domach opieki wymieniana jest m.in. niewystarczająca liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Zamiast oczekiwanych 100 tys. tygodniowo, przeprowadza się ponad 30 tys. Jak podała szwedzka telewizja TV4 z końcem maja po zaledwie dwutygodniowym urzędowaniu odeszła ze stanowiska rządowego koordynatora ds. testowania Harriet Wallberg. Nie wyznaczono jej następcy.
Na początku tygodnia socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, na skutek nacisków opozycji, zapowiedział przed rozpoczęciem lata powołanie komisji ds. zbadania działań Szwecji w walce z koronawirusem.
/TVP.INFO/PAP
