Międzynarodowy Kongres Rodziny. Elżbieta Rafalska: Budujemy mocną politykę rodzinną

Minister Rafalska podkreśliła, że wszystkie priorytety aktualnej polityki społecznej zawierają odwołanie do rodziny. Do najważniejszych należą stworzenie warunków do podejmowania decyzji o rodzicielstwie, ograniczenie ubóstwa, szczególnie w rodzinach wychowujących dzieci, wsparcie osób starszych przez podtrzymywanie ich aktywności i zapewnienie im udziału w życiu społecznym oraz wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
- Państwo polskie chce budować mocną politykę rodzinną – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Przypomniała, że gdy myśli się o polityce rodzinnej, to przede wszystkim ma się na myśli rodziny z dziećmi. - Dzieci to grupa, która w powszechnym odczuciu powinna być objęta szczególną ochroną – podkreśliła minister.
Temu celowi służy program „Rodzina 500 plus”, który jest wyrazem przekonania, że takie wsparcie rodzin stanowi inwestycję w kapitał ludzki. Nie mniej ważnym aspektem programu jest jego cel pronatalistyczny. - Ten efekt już ma miejsce, bowiem pojawiają się pierwsze sygnały o wzroście dzietności w Polsce – mówiła minister.
Minister Rafalska przypomniała również pozostałe kierunki realizowanej przez jej resort polityki rodzinnej. - Polityka senioralna to nie tylko opieka nad osobami starszymi, ale także działania promujące ich aktywność i angażowania w życie społeczne. Z kolei do rodzin z osobami niepełnosprawnymi kierowany jest program "Za Życiem”, którego realizację w tym roku rozpoczęto. W jego ramach zaplanowano m.in. wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych – dodała minister.
- Głęboko wierzymy, że dzięki tym działaniom życie polskich rodzin stanie się łatwiejsze, a żadna rodzina nie będzie czuła się pozostawiona sama sobie - stwierdziła minister Elżbieta Rafalska.
Organizatorem Kongresu jest Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień UKSW oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.