Izraelskie media dumne: "W sekrecie przed polskimi władzami wywieziono do Izraela zabytki z Getta". Żydowski Instytut Historyczny: "To bulwersujące"

- W sekrecie przed polskimi władzami wywieziono zabytki ukryte niegdyś na terenie Getta Warszawskiego - informuje radośnie izraelski portal "Israel Hayom", opisując historię 100-letnich filakterii, odkrytych na terenie ruin getta warszawskiego, które w tajemnicy przed polskimi władzami zostały wywiezione do Izraela. Sprawę ostro skomentował Żydowski Instytut Historyczny.
 Izraelskie media dumne:
/ pixabay.com

Na terenie ruin getta warszawskiego odkryto bunkier zawierający 100-letnie filakterie [przedmioty modlitewne, pudełeczka z ustępami Tory, noszone przez Żydów - red.] ukrywane przed nazistami w czasie II wojny światowej

 

- informuje portal "Israel Hayom". Z publikacji dowiadujemy się, że w ostatnich latach polskie władze zaczęły wyburzać budynki na terenie getta warszawskiego, by przekształcić je w budynki mieszkalne w ramach procesu odnowy miasta. Po wyburzeniu jednego z budynków robotnicy budowlani odkryli wejście do bunkra wykopanego w ramach przygotowań do powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Jeden z polskich robotników budowlanych, który wszedł do bunkra, aby go opróżnić, odkrył 10 filakterii, które były ukryte za książkami i innymi przedmiotami.

 

Słysząc o sensacyjnym odkryciu od lokalnych informatorów, europejscy wysłannicy Wiary Szem Olam i Instytutu Edukacji, Dokumentacji i Badań nad Holokaustem w tajemnicy skontaktowali się z robotnikami budowlanymi. Po długich negocjacjach i zobowiązaniu się do zachowania transakcji w tajemnicy przed polskimi władzami, filakterie zostały przekazane emisariuszom. Niedawno dotarły one do Izraela, gdzie zostały przekazane instytutowi do dezynfekcji i konserwacji

- z przejęciem informuje izraelski portal, najwyraźniej nie przejmując się faktem, iż odbycie takiej transakcji "w tajemnicy przed polskimi władzami" jest bulwersujące i przede wszystkim niezgodne z polskim prawem.

 

O posiadaniu filakterii Szem Olam poinformował w komunikacie przed konferencją, którą zorganizuje z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wirtualna konferencja, która będzie otwarta dla publiczności, będzie zawierała panele na temat pamięci o Holokauście z międzynarodowej perspektywy i wezmą w niej udział politycy, przywódcy duchowi, rabini i historycy z całego świata

- czytamy w publikacji. 

Do sprawy odniósł się w specjalnym oświadczeniu Żydowski Instytut Historyczny. Publikujemy je w całości.

 

W związku przedstawioną w mediach izraelskich z informacją nt. wywiezienia z Polski zabytków z terenu getta warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Getta Warszawskiego, jako instytucje powołane do ochrony i upamiętniania historii Żydów polskich, przypominają, że w przypadku wykrycia w trakcie robót budowlanych, ziemnych lub przypadkowego znalezienia zabytku archeologicznego należy go zabezpieczyć, wstrzymać wszelkie prace, które naraziłyby go na uszkodzenie oraz bezzwłocznie zgłosić taki fakt właściwym instytucjom: urzędom konserwatorów zabytków oraz starostom (w Warszawie – Urzędu Miasta) lub policji. Podobnie prowadzenie badań archeologicznych czy poszukiwanie zabytków wymaga uzyskania stosownego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, a wywóz artefaktów za granicę jest ograniczony i ściśle unormowany przez przepisy prawa. 

Nasze oburzenie budzi fakt, że zabytki związane z okresem Holokaustu mogą stawać się przedmiotem nielegalnego obrotu. Stąd apelujemy do wszystkich osób, które mają wiedzę o tego typu pamiątkach, o przekazywanie informacji powołanym do tego instytucjom. To gwarantuje, że zostaną we właściwy i profesjonalny sposób zabezpieczone i tym samym ocalone. Najcenniejsze zabytki po konserwacji są udostępniane w placówkach muzealnych szerokiej publiczności, dzięki czemu każdy zwiedzający może włączyć się w dzieło zachowania pamięci o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Żydów polskich.

Mamy nadzieję, że opisywana wyżej bulwersująca sytuacja zostanie wyjaśniona, a w przyszłości nie dojdzie do podobnych incydentów

 

Monika Krawczyk dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma

Albert Stankowski dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego

Zygmunt Stępiński dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

 

- głosi oświadczenie.

 

    


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica z ostatniej chwili
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica

W Anglii odbyła się licytacja, na której pojawił się złoty zegarek kieszonkowy, który niegdyś należał do Johna Jacoba Astora, jednego z najbogatszych pasażerów Titanica. Zegarek, który przetrwał katastrofę, został odnowiony, a następnie sprzedany za rekordową sumę - aż sześciokrotność ceny wywoławczej.

Padłem. Znany aktor w szpitalu z ostatniej chwili
"Padłem". Znany aktor w szpitalu

Media obiegła niepokojąca informacja dotycząca znanego aktora Macieja Stuhra. Na swoim profilu na Instagramie poinformował, że trafił na SOR.

Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć z ostatniej chwili
Szydło: Tusk powie Polakom to, co chcą teraz usłyszeć

– Tusk nie będzie teraz wprost popierał paktu migracyjnego czy pomysłów z opodatkowaniem państw członkowskich, a w tym kierunku to wszystko zmierza – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Niemiecki dziennik chwali wystąpienie Sikorskiego: Polska jest gotowa do współpracy z nieimperialną Rosją z ostatniej chwili
Niemiecki dziennik chwali wystąpienie Sikorskiego: "Polska jest gotowa do współpracy z nieimperialną Rosją"

W swym expose szef dyplomacji RP Radosław Sikorski chciał pokazać Zachodowi i swoim wyborcom, że Polska powróciła do wspólnoty europejskiej, a wyborcom PiS, że prowadzi niezależną politykę – komentuje słowa szefa MSZ niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”.

Mec. Jerzy Kwaśniewski: Reforma UE będzie oznaczała wytarcie Polski z mapy świata Wiadomości
Mec. Jerzy Kwaśniewski: Reforma UE będzie oznaczała wytarcie Polski z mapy świata

„Jeżeli dojdzie do reformy – a jest ona wymuszana w Unii Europejskiej bardzo wieloma procesami – to będzie ona oznaczała dosłownie wytarcie Rzeczpospolitej Polskiej z mapy świata, likwidację nazwy i granic polskich jako państwa niepodległego” – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) podczas konferencji „O suwerenność państwa i narodu. Polityka, kultura, gospodarka” zorganizowanej 27 kwietnia z okazji przypadającego na 14 kwietnia Święta Chrztu Polski.

Prezydent o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość z ostatniej chwili
Prezydent o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość

– Nie ma żadnych decyzji w tym zakresie, ale my deklarujemy naszą gotowość – powiedział w wywiadzie dla kanadyjskiej stacji CTV News prezydent Andrzej Duda, pytany o możliwość dołączenia Polski do programu Nuclear Sharing. Dodał, że podnosi ten temat w rozmowach z sojusznikami.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Chodzi o Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, została odznaczona Orderem Towarzyszy Honoru.

Niemiecki ekspert: Rządy w Berlinie popełniły błąd odmawiając kompromisu ws. reparacji dla Polski z ostatniej chwili
Niemiecki ekspert: Rządy w Berlinie popełniły błąd odmawiając kompromisu ws. reparacji dla Polski

– Niemcy czuły się komfortowo w swoim błędnym założeniu, że problem został rozwiązany i celowo unikały tej kwestii przez dziesięciolecia, więc nie powinny być zaskoczone, że Polska i Grecja mówią teraz, że mają niedokończone sprawy – mówi o sprawie reparacji wojennych od Niemiec Andreas Rodder, profesor historii współczesnej z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji.

Thun: Pracuje się po pierwsze dla UE, po drugie dla Polski z ostatniej chwili
Thun: "Pracuje się po pierwsze dla UE, po drugie dla Polski"

– Pracuje się po pierwsze dla całej Unii Europejskiej, po drugie dla całej Polski. Oczywiście reprezentuje się swój region, to znaczy trzeba być wyczulony co dla tego regionu jest specjalnie dobre – twierdzi europoseł Polski 2050 Róża Thun.

Język podhalański następny po języku śląskim? Znamienne słowa naukowca z ostatniej chwili
"Język podhalański" następny po "języku śląskim"? Znamienne słowa naukowca

– Nie ma przeszkód, aby gwara górali podhalańskich stała się językiem regionalnym. Ta mowa jest faktycznie żywa i włada nią około 100 tys. osób – ocenił w rozmowie z PAP dr Artur Czesak, dialektolog, leksykograf, badacz słowiańskich mikrojęzyków literackich, juror konkursów gwarowych oraz członek Rady Języka Śląskiego.

REKLAMA

Izraelskie media dumne: "W sekrecie przed polskimi władzami wywieziono do Izraela zabytki z Getta". Żydowski Instytut Historyczny: "To bulwersujące"

- W sekrecie przed polskimi władzami wywieziono zabytki ukryte niegdyś na terenie Getta Warszawskiego - informuje radośnie izraelski portal "Israel Hayom", opisując historię 100-letnich filakterii, odkrytych na terenie ruin getta warszawskiego, które w tajemnicy przed polskimi władzami zostały wywiezione do Izraela. Sprawę ostro skomentował Żydowski Instytut Historyczny.
 Izraelskie media dumne:
/ pixabay.com

Na terenie ruin getta warszawskiego odkryto bunkier zawierający 100-letnie filakterie [przedmioty modlitewne, pudełeczka z ustępami Tory, noszone przez Żydów - red.] ukrywane przed nazistami w czasie II wojny światowej

 

- informuje portal "Israel Hayom". Z publikacji dowiadujemy się, że w ostatnich latach polskie władze zaczęły wyburzać budynki na terenie getta warszawskiego, by przekształcić je w budynki mieszkalne w ramach procesu odnowy miasta. Po wyburzeniu jednego z budynków robotnicy budowlani odkryli wejście do bunkra wykopanego w ramach przygotowań do powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Jeden z polskich robotników budowlanych, który wszedł do bunkra, aby go opróżnić, odkrył 10 filakterii, które były ukryte za książkami i innymi przedmiotami.

 

Słysząc o sensacyjnym odkryciu od lokalnych informatorów, europejscy wysłannicy Wiary Szem Olam i Instytutu Edukacji, Dokumentacji i Badań nad Holokaustem w tajemnicy skontaktowali się z robotnikami budowlanymi. Po długich negocjacjach i zobowiązaniu się do zachowania transakcji w tajemnicy przed polskimi władzami, filakterie zostały przekazane emisariuszom. Niedawno dotarły one do Izraela, gdzie zostały przekazane instytutowi do dezynfekcji i konserwacji

- z przejęciem informuje izraelski portal, najwyraźniej nie przejmując się faktem, iż odbycie takiej transakcji "w tajemnicy przed polskimi władzami" jest bulwersujące i przede wszystkim niezgodne z polskim prawem.

 

O posiadaniu filakterii Szem Olam poinformował w komunikacie przed konferencją, którą zorganizuje z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wirtualna konferencja, która będzie otwarta dla publiczności, będzie zawierała panele na temat pamięci o Holokauście z międzynarodowej perspektywy i wezmą w niej udział politycy, przywódcy duchowi, rabini i historycy z całego świata

- czytamy w publikacji. 

Do sprawy odniósł się w specjalnym oświadczeniu Żydowski Instytut Historyczny. Publikujemy je w całości.

 

W związku przedstawioną w mediach izraelskich z informacją nt. wywiezienia z Polski zabytków z terenu getta warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Getta Warszawskiego, jako instytucje powołane do ochrony i upamiętniania historii Żydów polskich, przypominają, że w przypadku wykrycia w trakcie robót budowlanych, ziemnych lub przypadkowego znalezienia zabytku archeologicznego należy go zabezpieczyć, wstrzymać wszelkie prace, które naraziłyby go na uszkodzenie oraz bezzwłocznie zgłosić taki fakt właściwym instytucjom: urzędom konserwatorów zabytków oraz starostom (w Warszawie – Urzędu Miasta) lub policji. Podobnie prowadzenie badań archeologicznych czy poszukiwanie zabytków wymaga uzyskania stosownego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, a wywóz artefaktów za granicę jest ograniczony i ściśle unormowany przez przepisy prawa. 

Nasze oburzenie budzi fakt, że zabytki związane z okresem Holokaustu mogą stawać się przedmiotem nielegalnego obrotu. Stąd apelujemy do wszystkich osób, które mają wiedzę o tego typu pamiątkach, o przekazywanie informacji powołanym do tego instytucjom. To gwarantuje, że zostaną we właściwy i profesjonalny sposób zabezpieczone i tym samym ocalone. Najcenniejsze zabytki po konserwacji są udostępniane w placówkach muzealnych szerokiej publiczności, dzięki czemu każdy zwiedzający może włączyć się w dzieło zachowania pamięci o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Żydów polskich.

Mamy nadzieję, że opisywana wyżej bulwersująca sytuacja zostanie wyjaśniona, a w przyszłości nie dojdzie do podobnych incydentów

 

Monika Krawczyk dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma

Albert Stankowski dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego

Zygmunt Stępiński dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

 

- głosi oświadczenie.

 

    



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe