Wspólnie przeciwko przemocy – forum eksperckie

Spotkanie, które miało miejsce 29 marca 2021r., oparte było na wybranych tematach, określonych przez szerokie środowisko członków rządowego Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w projekcie Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy na lata 2020-2026 oraz w oparciu o postulaty podnoszone w debacie publicznej.
Uczestnicy Forum pochylili się nad stanem badań społecznych dotyczących problematyki przemocy domowej. Dyskutowali również o wskaźnikach kluczowych dla polityki przeciwdziałania przemocy, takich jak przyczyny tego zjawiska, czynniki ryzyka oraz jego skutki z punktu widzenia indywidualnego, społecznego i gospodarczego. Ocenili również podejmowane dotychczas działania w obszarze walki z przemocą.
Dyskusja dotyczyła także kampanii społecznych i edukacji społecznej w tym zakresie. Omówiona została też kwestia współpracy organów samorządu terytorialnego z organizacjami społecznymi i związkami wyznaniowymi. Uczestnicy spotkania poruszyli również zagadnienie wpływu mediów na przemoc i jej zwalczanie.
Dyskutowano także na temat podstawowych pojęć związanych z przemocą. Poruszona została kwestia polityki przeciwdziałania przemocy w wybranych obszarach regulacji prawnych. Rozmowy dotyczyły też kwestii instytucjonalnego wsparcia ofiar przemocy domowej – ośrodków interwencji kryzysowej, punktów konsultacyjnych czy telefonów zaufania.
Podczas Forum rozmawiano również o propozycjach zmian w prawie karnym, wprowadzeniu obowiązkowej terapii dla sprawców przemocy i skutecznych metod resocjalizacji. Uczestnicy poruszyli także zagadnienie walki z uchylaniem się od obowiązku alimentacyjnego.
W obradach, oprócz ekspertów Ordo Iuris, udział wzięli reprezentant Prezydenta RP, przedstawiciele Policji, władz samorządowych, ośrodków wsparcia oraz organizacji społecznych, w tym między innymi Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci.