[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Putin zastawił pułapkę. Biden wypuści Handlarza Śmiercią?

Trudno prognozować na temat konkretnych decyzji, które mogą zapaść podczas rozmowy Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie. Wiadomo jednak, że Kreml chce osiągnąć przynajmniej jedno: wymianę więźniów. Chodzi przede wszystkim o wyciągnięcie z amerykańskiego więzienia słynnego handlarza bronią Wiktora Buta, człowieka posiadającego ogromną wiedzę na temat nielegalnych działań rosyjskich służb specjalnych, przede wszystkim GRU.
Władimir Putin [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Putin zastawił pułapkę. Biden wypuści Handlarza Śmiercią?
Władimir Putin / Wikipedia CC BY 4,0 Kremlin.ru

Putinowski reżim od lat działa według określonego schematu. Pod zmyślonymi zarzutami, po prowokacjach służb, wsadza za kraty obywateli obcych państw, aby ich potem wymienić na prawdziwych szpiegów i obywateli Rosji związanych ze służbami, schwytanych na Zachodzie. Tak było kiedyś z oficerem estońskiego kontrwywiadu Estonem Kohverem, wciągniętym w pułapkę i porwanym z granicy. Wymieniono go potem na groźnego rosyjskiego szpiega w estońskich służbach, Aleksieja Dressena. Już wtedy zresztą mówiło się, że Moskwa najchętniej wymieniłaby się na Wiktora Buta, który od lat siedzi w amerykańskim więzieniu za nielegalny handel bronią. Teraz zdarza się chyba najlepsza okazja, by wyciągnąć bliskiego rosyjskim służbom przestępcę. Oto dowiedzieliśmy się, że Kreml chciałby, żeby jednym z tematów rozmów Putina z Bidenem 16 czerwca w Genewie była wymiana więźniów. Oczywiście Moskwa już od dawna wzięła zakładników, których gotowa jest wydać w zamian za Buta. To dwaj byli żołnierze marines. 50-letni Paul Whelan został aresztowany w Moskwie w grudniu 2018 roku i w maju 2020 roku skazany na 16 lat więzienia za szpiegostwo. Sprawa jest grubymi nićmi szyta – to prowokacja FSB, Whelan nie był żadnym szpiegiem. Z kolei 29-letni Trevor Reed dostał w lipcu 2020 roku dziewięć lat więzienia za grożenie pod wpływem alkoholu dwóm policjantom w Moskwie.

Teraz właśnie, tuż przed szczytem w Genewie, rośnie presja na Bidena, by coś zrobił w celu uwolnienia dwóch rodaków, niesłusznie skazanych i więzionych w Rosji. Dziwnym trafem rosyjska służba więzienna pozwoliła nagrać rodzinie Whelana jego telefoniczny apel do prezydenta USA o zrobienie wszystkiego, by go uwolnić. Rodzina upubliczniła ten apel 14 czerwca, choć twierdzi, że rozmowa miała miejsce 30 maja. Także 14 czerwca w CNN pokazano wywiad z rodzicami Trevora Reeda. Joey i Paula wyrazili nadzieję, że genewski szczyt doprowadzi do uwolnienia ich syna. Wywiad nagrano zaraz po tym, jak w wyemitowanej tego samego dnia wcześniej przez NBC News rozmowie z prezydentem Rosji, Putin wyraził gotowość omówienia z Bidenem wymiany więźniów.

No właśnie… Kogóż to, w zamian za skazanych pod zmyślonymi zarzutami Bogu ducha winnych Amerykanów, chciałby Putin? To dwaj Rosjanie, obaj skazani na wiele lat odsiadki w federalnym więzieniu za nielegalny handel i przemyt. Jeden handlował bronią, drugi przemycał kokainę. Ten drugi to pilot Konstantin Jaroszenko. Skazany w 2011 roku na 20 lat więzienia za przemyt kokainy do USA. Ale niewątpliwie ważniejszy jest Wiktor But. Wpadł w Tajlandii w 2008 roku. Po długiej walce prawnej między USA a Rosją, został wydany Amerykanom. W 2011 roku dostał 25 lat więzienia za sprzedaż m.in. broni kolumbijskim rebeliantom z lewackiej FARC. But uchodził za cara międzynarodowego nielegalnego handlu bronią, na podstawie jego historii powstał nawet kasowy film pt. Handlarz śmiercią, z Nicolasem Cage’m w roli głównej. But ma ogromną wiedzę na temat udziału rosyjskich służb specjalnych w międzynarodowym handlu bronią, w tym zbrojeniu terrorystów w różnych częściach świata. Bez współpracy ze służbami nie osiągnąłby tak dużo. Ale w końcu to ówczesny wicepremier Rosji Siergiej Iwanow (tak, ten sam, były generał wywiadu KGB), stwierdził szczerze w 2008 roku: „Nasi biznesmeni zapewniają usługi transportowe w wojnach prowadzonych przez inne narody. Zarabiamy na wojnach, jak by to cynicznie nie brzmiało”.

Były oficer sowieckiego lotnictwa Wiktor But po upadku Sojuza zrobił oszałamiającą karierę w dochodowym, ale bardzo niebezpiecznym biznesie, jakim jest nielegalny handel bronią. Sprzedawał śmiercionośny towar w strefach konfliktów w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Był w stanie dostarczyć broń w miejsca niedostępne dla większości handlarzy bronią. Przez lata był bezkarny, wpadł w jednym z hoteli w Bangkoku w marcu 2008 roku, gdy przyszedł na spotkanie z przedstawicielami FARC. Okazało się, że to agenci antynarkotykowi z amerykańskiej DEA. Butowi groziło dożywocie, ale skończyło się na 25 latach. Wyrok zapadł w 2011 roku, a wpływ na decyzję sądu miało na pewno wydarzenie z grudnia 2009. Na lotnisku w Bangkoku aresztowano wówczas samolot z 35 tonami broni na pokładzie, w tym z rakietami ziemia-powietrze. Załoga była rosyjska, a Ił-76 przyleciał z... Korei Północnej. Wcześniej należał do spółek, których właścicielem był Wiktor But.

Od momentu zatrzymania w tajlandzkim hotelu Rosjanie stawali na głowie, byle uwolnić Handlarza Śmiercią. Trudno się dziwić. But wie wszystko o udziale rosyjskich służb, przede wszystkim GRU, w nielegalnym handlu bronią i zaopatrywaniu różnych partyzantów i terrorystów, od talibów po FARC. Do tej pory nie – wydaje się – nie pękł. A w Moskwie dba się o lojalnych oficerów. Czy Putin w końcu wydobędzie Buta z amerykańskiego więzienia?


 

POLECANE
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu z ostatniej chwili
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu

Indie rozpoczęły Operację Sindoor, atakując infrastrukturę terrorystyczną w Pakistanie i pakistańskim Kaszmirze. Pakistan zapowiada odwet.

Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

REKLAMA

[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Putin zastawił pułapkę. Biden wypuści Handlarza Śmiercią?

Trudno prognozować na temat konkretnych decyzji, które mogą zapaść podczas rozmowy Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie. Wiadomo jednak, że Kreml chce osiągnąć przynajmniej jedno: wymianę więźniów. Chodzi przede wszystkim o wyciągnięcie z amerykańskiego więzienia słynnego handlarza bronią Wiktora Buta, człowieka posiadającego ogromną wiedzę na temat nielegalnych działań rosyjskich służb specjalnych, przede wszystkim GRU.
Władimir Putin [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Putin zastawił pułapkę. Biden wypuści Handlarza Śmiercią?
Władimir Putin / Wikipedia CC BY 4,0 Kremlin.ru

Putinowski reżim od lat działa według określonego schematu. Pod zmyślonymi zarzutami, po prowokacjach służb, wsadza za kraty obywateli obcych państw, aby ich potem wymienić na prawdziwych szpiegów i obywateli Rosji związanych ze służbami, schwytanych na Zachodzie. Tak było kiedyś z oficerem estońskiego kontrwywiadu Estonem Kohverem, wciągniętym w pułapkę i porwanym z granicy. Wymieniono go potem na groźnego rosyjskiego szpiega w estońskich służbach, Aleksieja Dressena. Już wtedy zresztą mówiło się, że Moskwa najchętniej wymieniłaby się na Wiktora Buta, który od lat siedzi w amerykańskim więzieniu za nielegalny handel bronią. Teraz zdarza się chyba najlepsza okazja, by wyciągnąć bliskiego rosyjskim służbom przestępcę. Oto dowiedzieliśmy się, że Kreml chciałby, żeby jednym z tematów rozmów Putina z Bidenem 16 czerwca w Genewie była wymiana więźniów. Oczywiście Moskwa już od dawna wzięła zakładników, których gotowa jest wydać w zamian za Buta. To dwaj byli żołnierze marines. 50-letni Paul Whelan został aresztowany w Moskwie w grudniu 2018 roku i w maju 2020 roku skazany na 16 lat więzienia za szpiegostwo. Sprawa jest grubymi nićmi szyta – to prowokacja FSB, Whelan nie był żadnym szpiegiem. Z kolei 29-letni Trevor Reed dostał w lipcu 2020 roku dziewięć lat więzienia za grożenie pod wpływem alkoholu dwóm policjantom w Moskwie.

Teraz właśnie, tuż przed szczytem w Genewie, rośnie presja na Bidena, by coś zrobił w celu uwolnienia dwóch rodaków, niesłusznie skazanych i więzionych w Rosji. Dziwnym trafem rosyjska służba więzienna pozwoliła nagrać rodzinie Whelana jego telefoniczny apel do prezydenta USA o zrobienie wszystkiego, by go uwolnić. Rodzina upubliczniła ten apel 14 czerwca, choć twierdzi, że rozmowa miała miejsce 30 maja. Także 14 czerwca w CNN pokazano wywiad z rodzicami Trevora Reeda. Joey i Paula wyrazili nadzieję, że genewski szczyt doprowadzi do uwolnienia ich syna. Wywiad nagrano zaraz po tym, jak w wyemitowanej tego samego dnia wcześniej przez NBC News rozmowie z prezydentem Rosji, Putin wyraził gotowość omówienia z Bidenem wymiany więźniów.

No właśnie… Kogóż to, w zamian za skazanych pod zmyślonymi zarzutami Bogu ducha winnych Amerykanów, chciałby Putin? To dwaj Rosjanie, obaj skazani na wiele lat odsiadki w federalnym więzieniu za nielegalny handel i przemyt. Jeden handlował bronią, drugi przemycał kokainę. Ten drugi to pilot Konstantin Jaroszenko. Skazany w 2011 roku na 20 lat więzienia za przemyt kokainy do USA. Ale niewątpliwie ważniejszy jest Wiktor But. Wpadł w Tajlandii w 2008 roku. Po długiej walce prawnej między USA a Rosją, został wydany Amerykanom. W 2011 roku dostał 25 lat więzienia za sprzedaż m.in. broni kolumbijskim rebeliantom z lewackiej FARC. But uchodził za cara międzynarodowego nielegalnego handlu bronią, na podstawie jego historii powstał nawet kasowy film pt. Handlarz śmiercią, z Nicolasem Cage’m w roli głównej. But ma ogromną wiedzę na temat udziału rosyjskich służb specjalnych w międzynarodowym handlu bronią, w tym zbrojeniu terrorystów w różnych częściach świata. Bez współpracy ze służbami nie osiągnąłby tak dużo. Ale w końcu to ówczesny wicepremier Rosji Siergiej Iwanow (tak, ten sam, były generał wywiadu KGB), stwierdził szczerze w 2008 roku: „Nasi biznesmeni zapewniają usługi transportowe w wojnach prowadzonych przez inne narody. Zarabiamy na wojnach, jak by to cynicznie nie brzmiało”.

Były oficer sowieckiego lotnictwa Wiktor But po upadku Sojuza zrobił oszałamiającą karierę w dochodowym, ale bardzo niebezpiecznym biznesie, jakim jest nielegalny handel bronią. Sprzedawał śmiercionośny towar w strefach konfliktów w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Był w stanie dostarczyć broń w miejsca niedostępne dla większości handlarzy bronią. Przez lata był bezkarny, wpadł w jednym z hoteli w Bangkoku w marcu 2008 roku, gdy przyszedł na spotkanie z przedstawicielami FARC. Okazało się, że to agenci antynarkotykowi z amerykańskiej DEA. Butowi groziło dożywocie, ale skończyło się na 25 latach. Wyrok zapadł w 2011 roku, a wpływ na decyzję sądu miało na pewno wydarzenie z grudnia 2009. Na lotnisku w Bangkoku aresztowano wówczas samolot z 35 tonami broni na pokładzie, w tym z rakietami ziemia-powietrze. Załoga była rosyjska, a Ił-76 przyleciał z... Korei Północnej. Wcześniej należał do spółek, których właścicielem był Wiktor But.

Od momentu zatrzymania w tajlandzkim hotelu Rosjanie stawali na głowie, byle uwolnić Handlarza Śmiercią. Trudno się dziwić. But wie wszystko o udziale rosyjskich służb, przede wszystkim GRU, w nielegalnym handlu bronią i zaopatrywaniu różnych partyzantów i terrorystów, od talibów po FARC. Do tej pory nie – wydaje się – nie pękł. A w Moskwie dba się o lojalnych oficerów. Czy Putin w końcu wydobędzie Buta z amerykańskiego więzienia?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe