Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński: "Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół"

W niedzielę Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych świąt maryjnych. Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Ikona wniebowzięcia NMP Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński:
Ikona wniebowzięcia NMP / pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił 1 listopada 1950 r. papież Pius XII w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus", w której czytamy, że "Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem".

"Lakoniczne, ale brzemienne w treść określenie, ukazuje realizowanym przez Chrystusa centralne miejsce Maryi w planie zbawienia. Ta, która została zachowana od wszelkiego grzechu i z której ciała, w jego nienaruszalnym dziewictwie, uformowało się ciało Chrystusa, nie mogła być skazana na śmierć i rozkład w grobie" – wyjaśnił bp Miziński.

Przypomniał, że choć dogmat ten ogłoszono dopiero przed 71 laty, to jednak Wniebowzięcie NMP na Zachodzie lub Zaśnięcie Dziewicy na Wschodzie należą do najstarszych świąt maryjnych.

"Już w VII w. powszechnie uznawano naukę o tym, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do Nieba. Na przestrzeni wieków zostało wzniesionych wiele świątyń ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, co pokazuje, jak żywy był ten kult jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu" – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Zdaniem bpa Mizińskiego "tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół".

"Ona pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła w chwale. We Wniebowzięciu Maryi możemy dostrzec owoc śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jezus zrodzony przed wiekami z Boga, zrodzony w czasie z Maryi Dziewicy, zwyciężył śmierć, przekroczył granice grobu, utorował swoim wyznawcom drogę do nieba i zapewnił: Idę przygotować wam miejsce" – podkreślił.

Wyjaśnił, że Maryja, będąc najbliższa Synowi w męce, jest także najbliższa w chwale. "Najbardziej z Nim zjednoczona: nieodwołalnie, od chwili poczęcia Jezusa Chrystusa przez całą wieczność. Zjednoczona na ziemi, zjednoczona i w niebie. Nie mogła doznać skażenia w grobie Dziewica, która wydała na świat Dawcę wszelkiego życia" – ocenił bp Miziński.

Przypomniał, że w tradycji polskiej Uroczystość Wniebowzięcia NMP znana jest także pod nazwą Matki Bożej Zielnej.

"Określenie to pochodzi z podań, według których apostołowie nie znaleźli ciała Maryi po Jej zaśnięciu, lecz kwiaty. Obecnie wciąż jeszcze istnieje zwyczaj poświęcania tego dnia kwiatów, ziół i plonów zbóż. Zgodnie z tradycją miały one chronić domowników przed chorobami i nieszczęściem. W Polsce jest to także dzień święcenia plonów, gdyż sierpień to czas żniw. Podczas parafialnych lub diecezjalnych dożynek rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony oraz proszą o urodzaj na następny rok" – zastrzegł.

Bp Miziński podkreślił, że tradycja nakazuje w święto Wniebowzięcia przyjść do kościoła z naręczem kwiatów, ziół i owoców, będących symbolem bogactwa przyrody, dary ziemi i wyraz hołdu składanego Matce Bożej, które święci się po uroczystej sumie.

"Przynosimy zatem, polskim zwyczajem, do naszych świątyń snopy zbóż, kwiaty, owoce i kładziemy je u stóp Tej, którą nazywamy Matką Boską Zielną. To przecież Ona, która jest najpiękniejszym kwiatem ziemi, godna jest otrzymać dożynkowy wieniec od tych, którzy siali we łzach, pocie czoła i zbierali z radością. Przynosimy więc w Uroczystość Wniebowzięcia NMP plony ziemi, kapłan odmawia nad nimi modlitwę błogosławieństwa i tak dopełnia się obrzęd uświęcenia ludzkiego trudu i podkreślenia obecności świata sacrum w życiu ludzi" – powiedział.

Bp Miziński przypomniał, że sierpień jest miesiącem, w którym obchodzimy nie tylko Wniebowzięcie NMP, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

"To właśnie z okazji tych dwóch świąt przybywa najwięcej pielgrzymek pieszych i rowerowych na Jasną Górę. Fenomen ten określamy mianem pierwszego i drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego. Oczywiście pielgrzymka piesza na Jasną Górę jest szczególną formą rekolekcji w drodze" – zastrzegł.

Dodał, że inną formą oddania czci Matce Bożej są uroczystości odpustowe z okazji Wniebowzięcia, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej czy w Kalwarii Pacławskiej.

"Pielgrzymowanie do miejsc kultu maryjnego może odbywać się również indywidualnie i wtedy też jest wartościowe, bo każda pielgrzymka rozbudza naszą wiarę i daje nam nowe impulsy do dawania świadectwa o Bogu wobec naszych bliźnich" – ocenił.

"Najlepszą formą pielgrzymowania i świętowania uroczystości maryjnych jest modlitwa i wpatrywanie się w Maryję jako wzór do naśladowania i jako wzór apostolskiego zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji oraz nauczycielkę życia chrześcijańskiego. Wpatrywanie się w Maryję ma służyć przede wszystkim takiemu poznaniu, które prowadzi do naśladowania. To najwyższa forma kultu maryjnego" – wyjaśnił bp Miziński.

 

Iwona Żurek

 

 


 

POLECANE
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzi i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzi i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji.  Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów - opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom, rzucamy podmuchami wiatru, zatopił statek wycieczkowy. 

Element współwiny Polaków za Holocaust ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie z ostatniej chwili
"Element współwiny Polaków za Holocaust" ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie

W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma się znaleźć miejsce na narrację o "współwinie Polaków za Holocaust". – Niemiecki plan rozmywania swoich zbrodni w czasie II wojny światowej poprzez obarczanie „współwiną” innych narodów dzieje się na naszych oczach – komentuje mec. Bartosz Lewandowski.

Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego gorące
Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego

W Strasburgu trwa drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski debatuje nad stosunkami UE-Chiny i na temat propozycji nowego celu klimatycznego UE na 2040 rok. Propozycja Komisji Europejskiej, przewidująca nowy cel redukcji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w porównaniu z 1990 r.. Podczas obrad głos zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. To nie jest czas na wypoczynek z ostatniej chwili
Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. "To nie jest czas na wypoczynek"

– Niech mieszkańcy regionu podkarpackiego nie opuszczają swoich mieszkań, niech je dobrze pozamykają, pozabezpieczają, niech uprzątną z balkonów to, co jest tam niepotrzebne, to, co może spowodować zagrożenie – ostrzegał dziś zastępca Komendanta Głównego PSP Paweł Frysztak podczas specjalnie zwołanej konferencji. RCB ogłosiło alert dla 10 województw.

Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat pilne
Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat

7 lipca zostały tymczasowo przywrócone kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Straż Graniczna w specjalnym raporcie podsumowała pierwszy dzień obowiązywania obostrzeń.

Przejmują Łódź! Komunikat łódzkiego zoo z ostatniej chwili
"Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo

Łódzkie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

z ostatniej chwili
Chińska armia skierowała laser na niemiecki samolot. Berlin wściekły

Armia chińska skierowała laser na niemiecki samolot uczestniczący w unijnej operacji o nawie ASPIDES na Morzu Czerwonym, mającej na celu ochronę bezpieczeństwa żeglugi – poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec. W związku z incydentem do siedziby resortu wezwano chińskiego ambasadora.

REKLAMA

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński: "Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół"

W niedzielę Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych świąt maryjnych. Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Ikona wniebowzięcia NMP Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński:
Ikona wniebowzięcia NMP / pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił 1 listopada 1950 r. papież Pius XII w konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus", w której czytamy, że "Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem".

"Lakoniczne, ale brzemienne w treść określenie, ukazuje realizowanym przez Chrystusa centralne miejsce Maryi w planie zbawienia. Ta, która została zachowana od wszelkiego grzechu i z której ciała, w jego nienaruszalnym dziewictwie, uformowało się ciało Chrystusa, nie mogła być skazana na śmierć i rozkład w grobie" – wyjaśnił bp Miziński.

Przypomniał, że choć dogmat ten ogłoszono dopiero przed 71 laty, to jednak Wniebowzięcie NMP na Zachodzie lub Zaśnięcie Dziewicy na Wschodzie należą do najstarszych świąt maryjnych.

"Już w VII w. powszechnie uznawano naukę o tym, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do Nieba. Na przestrzeni wieków zostało wzniesionych wiele świątyń ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, co pokazuje, jak żywy był ten kult jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu" – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Zdaniem bpa Mizińskiego "tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół".

"Ona pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła w chwale. We Wniebowzięciu Maryi możemy dostrzec owoc śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jezus zrodzony przed wiekami z Boga, zrodzony w czasie z Maryi Dziewicy, zwyciężył śmierć, przekroczył granice grobu, utorował swoim wyznawcom drogę do nieba i zapewnił: Idę przygotować wam miejsce" – podkreślił.

Wyjaśnił, że Maryja, będąc najbliższa Synowi w męce, jest także najbliższa w chwale. "Najbardziej z Nim zjednoczona: nieodwołalnie, od chwili poczęcia Jezusa Chrystusa przez całą wieczność. Zjednoczona na ziemi, zjednoczona i w niebie. Nie mogła doznać skażenia w grobie Dziewica, która wydała na świat Dawcę wszelkiego życia" – ocenił bp Miziński.

Przypomniał, że w tradycji polskiej Uroczystość Wniebowzięcia NMP znana jest także pod nazwą Matki Bożej Zielnej.

"Określenie to pochodzi z podań, według których apostołowie nie znaleźli ciała Maryi po Jej zaśnięciu, lecz kwiaty. Obecnie wciąż jeszcze istnieje zwyczaj poświęcania tego dnia kwiatów, ziół i plonów zbóż. Zgodnie z tradycją miały one chronić domowników przed chorobami i nieszczęściem. W Polsce jest to także dzień święcenia plonów, gdyż sierpień to czas żniw. Podczas parafialnych lub diecezjalnych dożynek rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony oraz proszą o urodzaj na następny rok" – zastrzegł.

Bp Miziński podkreślił, że tradycja nakazuje w święto Wniebowzięcia przyjść do kościoła z naręczem kwiatów, ziół i owoców, będących symbolem bogactwa przyrody, dary ziemi i wyraz hołdu składanego Matce Bożej, które święci się po uroczystej sumie.

"Przynosimy zatem, polskim zwyczajem, do naszych świątyń snopy zbóż, kwiaty, owoce i kładziemy je u stóp Tej, którą nazywamy Matką Boską Zielną. To przecież Ona, która jest najpiękniejszym kwiatem ziemi, godna jest otrzymać dożynkowy wieniec od tych, którzy siali we łzach, pocie czoła i zbierali z radością. Przynosimy więc w Uroczystość Wniebowzięcia NMP plony ziemi, kapłan odmawia nad nimi modlitwę błogosławieństwa i tak dopełnia się obrzęd uświęcenia ludzkiego trudu i podkreślenia obecności świata sacrum w życiu ludzi" – powiedział.

Bp Miziński przypomniał, że sierpień jest miesiącem, w którym obchodzimy nie tylko Wniebowzięcie NMP, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

"To właśnie z okazji tych dwóch świąt przybywa najwięcej pielgrzymek pieszych i rowerowych na Jasną Górę. Fenomen ten określamy mianem pierwszego i drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego. Oczywiście pielgrzymka piesza na Jasną Górę jest szczególną formą rekolekcji w drodze" – zastrzegł.

Dodał, że inną formą oddania czci Matce Bożej są uroczystości odpustowe z okazji Wniebowzięcia, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej czy w Kalwarii Pacławskiej.

"Pielgrzymowanie do miejsc kultu maryjnego może odbywać się również indywidualnie i wtedy też jest wartościowe, bo każda pielgrzymka rozbudza naszą wiarę i daje nam nowe impulsy do dawania świadectwa o Bogu wobec naszych bliźnich" – ocenił.

"Najlepszą formą pielgrzymowania i świętowania uroczystości maryjnych jest modlitwa i wpatrywanie się w Maryję jako wzór do naśladowania i jako wzór apostolskiego zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji oraz nauczycielkę życia chrześcijańskiego. Wpatrywanie się w Maryję ma służyć przede wszystkim takiemu poznaniu, które prowadzi do naśladowania. To najwyższa forma kultu maryjnego" – wyjaśnił bp Miziński.

 

Iwona Żurek

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe