"Gra na granicy toczy się nie o dokuczenie Polsce. Polska chroni przed destabilizacją Niemcy"

Trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy związany z koczującymi tam po białoruskiej stronie migrantami najprawdopodobniej dowiezionymi nad granicę przez służby Łukaszenki. Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech, komentuje.
Angela Merkel
Angela Merkel / Wikipedia CC BY 2,0 FinnishGovernment

Jeśli ktoś nie dostrzega, że gra na polsko-białoruskiej granicy nie toczy się o dokuczenie Polsce, to jest ślepy. Chodzi tak naprawdę o zdestabilizowanie sytuacji w Niemczech przed wyborami, które już za miesiąc. Próbę zalania Berlina migrantami by przechylić szalę wyborów.

(...)

Z Terespola do Świecka „Autostradą Wolności” (nota bene) jest raptem jakieś 8-10 godzin. Do wyborów w Niemczech został miesiąc. Polska chroniąc granicę z Białorusią de facto chroni Niemcy przed destabilizacją.

- komentuje Cezary Gmyz

 

Operacja "Śluza"

W Polsce rozpętano histerię. Politycy opozycji, celebryci i "obrońcy praw człowieka" robią wszystko by de facto udrożnić łukaszenkowski kanał przerzutu ludzi do Polski. "Wiodące media" używają materiałów propagandowych białoruskiego reżimu.

Białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan opisuje proceder nazywany przez białoruskie służy "Operacją śluza", który to system powstał już lata temu i miał służyć wywieraniu przy pomocy imigrantów presji na UE, by wymusić na niej przekazania funduszy "na ochronę". Jednak po tym jak Białoruś porwała samolot Ryanair z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie i po fali krytyki z jaką miał się w związku z tym spotkać reżim, Łukaszenka powiedział:

- Zatrzymywaliśmy narkotyki i migrantów – teraz sami będziecie ich łapać

A od słów przeszedł do czynów

Ogromnie zwiększono ilość lotów z Iraku do Białorusi. Na liniach pomiędzy tymi krajami zaczęły też kursować większe samoloty, a zachęceni słowami Łukaszenki Irakijczycy zaczęli organizować się w mediach społecznościowych, by ruszać na Białoruś, a de facto w kierunku granic UE. 

Imigranci wykupują wycieczki turystyczne na Białoruś w cenie od 600 do 1000 dolarów. Na miejscu mają mieć przygotowanych specjalnie na ich użytek kilka hoteli i być pod opieką białoruskich służb, które dostarczają ich pod granicę.

Czytaj więcej: "Operacja śluza". Skąd się wzięli imigranci na granicy? Białoruski dziennikarz opisał proceder przemytu ludzi przez Łukaszenkę


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe