REKLAMA

Związkowcy Solidarności wyruszyli do Luksemburga!

Do Luksemburga wyruszyli związkowcy z „Solidarności”. Protest to reakcja na decyzję w sprawie KWB Turów, która – zdaniem związków – zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
 Związkowcy Solidarności wyruszyli do Luksemburga!
/ fot. Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność

Manifestacja przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ma się odbyć w piątek 22 października br. od godz. 10. Weźmie w niej udział ponad 3000 związkowców.

21 maja br. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE), odpowiadając na wniosek Czech z 26 lutego 2021 r., nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni odkrywkowej Turów nieopodal Bogatyni. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować. 20 września 2021 r. TSUE zdecydował o nałożeniu na Polskę wielomilionowych kar finansowych (500 tys. euro dziennie).

Węgiel brunatny odgrywa istotną rolę w energetyce Polski, Czech i Niemiec, pozostając jednym z kluczowych źródeł energii elektrycznej. Trzy sąsiadujące kraje to najwięksi producenci i konsumenci tego surowca w Unii Europejskiej. W niemieckich kopalniach i elektrowniach, bazujących na węglu brunatnym, pracuje ok. 40 tys. osób.

W Czechach kopalnie zlokalizowane są na przedgórzu Rudaw. Należą do państwowych spółek oraz do inwestorów prywatnych. W Niemczech zlokalizowane są w Saksonii – w rejonie Zittau oraz w Reichwalde.

Czytaj więcej…>>


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura