Aktorka Whoopi Goldberg zawieszona za słowa na temat Holokaustu

Whoopi Goldberg to aktorka znana z oscarowej roli w filmie „Uwierz w ducha” (1990). Stacja ABC News zawiesiła aktorkę w roli prowadzącej program „The View”. Stacja ogłosiła swoją decyzję po słowach aktorki, że Holokaust dotyczył „dwóch grup białych ludzi”.
Whoopi Goldberg Aktorka Whoopi Goldberg zawieszona za słowa na temat Holokaustu
Whoopi Goldberg / Flickr/Archman8/CC BY-SA 2.0

Słowa aktorki padły w poniedziałek w trakcie dyskusji o wycofaniu z programu nauczania w szkołach jednego z hrabstw w stanie Tennessee powieści graficznej pt. „Maus. Opowieść ocalałego”, opisującej doświadczenie Holokaustu. Na radę szkolną spadła krytyka w związku z licznymi oskarżeniami o antysemityzm.

Ostracyzm wobec aktorki

Kilka godzin po programie Goldberg przeprosiła za swoje słowa. Przeprosiny powtórzyła dnia następnego w kolejnym odcinku programu. W przeprosinach opublikowanych na swoim twitterowym koncie (tweet zamieszczamy niżej) powiedziała m.in., że: „Żydzi z całego świata zawsze mieli moje wsparcie i to się nigdy nie zmieni. Przepraszam za rany, jakie zadałam”.

W mediach społecznościowych wciąż jednak domagano się jej zwolnienia. Wielu prominentnych działaczy żydowskich, jak i żydowskie organizacje potępiły wypowiedź aktorki, uważając słowa za przejaw antysemityzmu.

Przedmiotem krytyki były słowa wygłoszone przez aktorkę w programie, m.in. że w Holokauście „nie chodziło o rasę, tylko o nieludzkość człowieka wobec drugiego człowieka”.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe