„Celem jest redukcja ryzyka konfrontacji”. Minister Rau proponuje Rosji „inicjatywę nowego dialogu”

Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego, którego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa – poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji.
Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow „Celem jest redukcja ryzyka konfrontacji”. Minister Rau proponuje Rosji „inicjatywę nowego dialogu”
Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow / PAP/EPA/SHAMIL ZHUMATOV / POOL

"Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie" - mówił szef polskiego MSZ podczas wspólnej konferencji z Siergiejem Ławrowem.

Jak wskazał, "sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją". "Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie" - podkreślił. "W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego" - dodał. "Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo" - przekazał.

Dodał, że "jego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE". "Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami" - wskazał Rau.

"Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład" - podkreślał szef polskiego MSZ. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Anna Wróbel

gb/ awl/ ann/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe