Szokujące. Stowarzyszenie sędziów Iustitia uderza w... apel o pomoc uchodźcom z Ukrainy

Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała stanowisko wyrażające sprzeciw wobec agresji militarnej na Ukrainę; w stanowisku zaapelowano do wszystkich sędziów o wsparcie akcji humanitarnych w celu pomocy uchodźcom. Jak się okazało, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA przyjęło ten apel z oburzeniem.
 Szokujące. Stowarzyszenie sędziów Iustitia uderza w... apel o pomoc uchodźcom z Ukrainy
/ pixabay.com

KRS: Wyrażamy sprzeciw wobec agresji militarnej na Ukrainę

1 marca na stronach Krajowej Rady Sądownictwa opublikowano stanowisko wyrażające sprzeciw wobec agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy

"Krajowa Rada Sądownictwa – konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się najwyższymi wartościami demokratycznego państwa prawnego, wyraża stanowczy sprzeciw wobec brutalnej, podjętej z pogwałceniem prawa międzynarodowego i praw człowieka, agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz w pełni wspiera i solidaryzuje się z heroicznie walczącym o swoją wolność i suwerenność Narodem Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu. Zaapelowano również do sędziów, by wspierali akcje humanitarne w zakresie pomocy dla uchodźców.

"Krajowa Rada Sądownictwa apeluje do sędziów o wsparcie akcji humanitarnych mających na celu udzielenie pomocy uchodźcom uciekającym z obszarów objętych działaniami wojennymi" - napisano.


Stowarzyszenie sędziów Iustitia oburzone

Na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Sędziów Iustitia pojawił się komunikat atakujący KRS za zajęcie w/w stanowiska. 

"Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA ze zdumieniem i najwyższą dezaprobatą odbiera apel wystosowany do sędziów przez neoKRS „o wsparcie akcji humanitarnych mających na celu udzielanie pomocy uchodźcom uciekającym z obszarów objętych działaniami wojennymi”" - czytamy w oświadczeniu Iustitii. 

"Sędziowie od pierwszych godzin agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę podjęli aktywne działania nakierowane m.in. na zorganizowanie i udzielenie wszelkiej możliwej pomocy zarówno walczącym o zachowanie wolności w Ukrainie, jak i uchodźcom z tych terenów, podobnie jak czynili to w każdej sytuacji wymagającej wsparcia w imię wartości humanitarnych, które wszyscy wyznajemy. Sędziowie nie potrzebują do takiej aktywności żadnych apeli ani wezwań, zwłaszcza od organu, który niedawno (w dniu 17 grudnia 2021 r.) wydał uchwałę zakazującą sędziom aktywnego udziału w akcjach charytatywnych" - napisano. W opinii Iustitii "tego rodzaju deklaracje i apele ze strony ludzi, którzy poprzez swoje niekonstytucyjne zachowania sprzeniewierzające się wszystkim zasadom pełnienia służby sędziowskiej przyczynili się do powstania (na szczęście – jak się okazało – mylnego) wrażenia, że wartości demokratyczne i przywiązanie do wolności i praw obywatelskich w Europie są w odwrocie, jawią się jako szczególnie odrażające".

"Obstrukcja wyroków ETPCz i dalsze zasiadanie w neoKRS jest tożsame z postawą władz Federacji Rosyjskiej. Każdy w ramach swoich możliwości może podjąć odpowiednie działania. Czyny, nie deklaracje, pokażą prawdziwe intencje" - podsumowano oświadczenie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe