Niemcy szykują się do przerwania dostaw gazu z Rosji. Kluczowa pomoc Polski

„Niemcy wprowadzają na wszelki wypadek stan wczesnego ostrzegania na rynku gazu. Jeśli Rosjanie zakręciliby kurek, Niemcy będą działać na rzecz bezpieczeństwa dostaw. Regulacje unijne wykute z walnym udziałem Polaków mogą sprawić, że Warszawa pomoże Berlinowi w razie kryzysu” – pisze w mediach społecznościowych ekspert ds. energetyki i red. naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
 Niemcy szykują się do przerwania dostaw gazu z Rosji. Kluczowa pomoc Polski
/ pixabay.com

Redaktor informuje, że wobec gróźb Rosji dot. odcięcia dostaw gazu do Europy Niemcy działają zgodnie z przepisami, które powstały między innymi dzięki wysiłkowi Polski. Chodzi o tzw. Rozporządzenie SOS. 

„Zakłada ono solidarną pomoc w regionie w razie kryzysu dostaw. Rosjanie straszą, ale my jesteśmy razem” – twierdzi Wojciech Jakóbik. 

Choć minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapewnia, że w chwili obecnej bezpieczeństwo dostaw jest „zagwarantowane”, Niemcy muszą wzmocnić środki zapobiegawcze na wypadek eskalacji po stronie Rosji. Odbyło się w tej sprawie posiedzenie zespołu kryzysowego. 

„Plany kryzysowe są elementem realizacji unijnego Rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw SOS zobowiązującego kraje unijne do ich tworzenia. Warto przypomnieć, że plany regionalne uwzględniają współpracę Polski i Niemiec. Ten pierwszy kraj posiada terminal LNG, a Niemcy dopiero takie planują” – podaje Biznes Alert. W publikacji czytamy, że to politycy z Polski na czele z prof. Jerzym Buzkiem byli współodpowiedzialni za tworzenie regulacji SOS oraz ich późniejszych rewizji.

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe