Nieprawdopodobne. Niemiecki przewodniczący frakcji EPL Manfred Weber: „Polska zachowuje się egoistycznie”

Trwa brutalna inwazja Rosji na Ukrainę. Przy tej okazji mocno krytykowane są również Niemcy, które przez wiele lat wspierały kremlowskiego dyktatora, który stoi dziś na czele hordy niszczącej Ukrainę.
Manfred Weber Nieprawdopodobne. Niemiecki przewodniczący frakcji EPL Manfred Weber: „Polska zachowuje się egoistycznie”
Manfred Weber / Wikipedia CC BY 2,0 European Parliament

Całą swoją koncepcję przebudowy energetycznej Niemcy oparły na surowcach z Rosji, a omijające Polskę i Ukrainę gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 stały się symbolem finansowania przez Niemcy rosyjskich zbrojeń oraz uderzania w europejską solidarność.

Również dzisiaj Niemcy blokują rozszerzenie sankcji na Rosję, a Ukrainę „wspierają” transportami hełmów i przestarzałych oraz częściowo zepsutych systemów rakietowych „Strieła”, pochodzących jeszcze z zapasów armii NRD.

W tym czasie Polska dostarczyła na Ukrainę swoją najnowocześniejszą broń w postaci systemów przeciwlotniczych „Piorun” i przyjęła już grubo ponad dwa miliony ukraińskich uchodźców.

W tej sytuacji na wyjątkową bezczelność zakrawają słowa Manfreda Webera, niemieckiego przewodniczącego frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, który w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, mówi:

– Wojna w Ukrainie musi być przebudzeniem dla wszystkich, którzy walczą o praworządność. To jest też ten czas, w którym trzeba działać na rzecz jedności Unii. Czy Kaczyński, PiS się nad tym zastanawiają? Bez silnej Europy nie pokonamy Putina.

(…) PiS, Fidesz, inne populistyczne ugrupowania nie myślą o przyszłości Unii, lecz jedynie o interesie swoim i swoich państw. – Zachowują się egoistycznie, blokują Europę

– mówi Weber.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe