Rosyjscy hakerzy opanowali węgierskie MSZ? „Mieli dostęp do poufnych informacji NATO i UE”

Rosja ma pełen dostęp do sieci węgierskiego MSZ. Operacja rosyjskiego wywiadu przeciwko resortowi spraw zagranicznych trwała co najmniej dekadę – ujawnia węgierska redakcja Direkt36 zajmująca się dziennikarstwem śledczym.
Viktor Orban Rosyjscy hakerzy opanowali węgierskie MSZ? „Mieli dostęp do poufnych informacji NATO i UE”
Viktor Orban / fot. PAP/EPA/BENKO VIVIEN CHER / HUNGARIAN PRIME MINISTER OFFICE / HANDOUT

Według informacji przekazanych przez Direkt36 hakerzy Władimira Putina uzyskali pełny dostęp do sieci węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a rząd premiera Viktora Orbána ich nie powstrzymał. Rosjanie mieli opanować sieć komputerową i wewnętrzną korespondencję węgierskiego MSZ. Mieli także włamać się do zaszyfrowanej sieci służącej do przesyłania tajemnic państwowych i dyplomatycznych. Co więcej, redakcja twierdzi również, że rosyjscy hakerzy zhakowali także kanał, przez który wysyłane są poufne informacje NATO i UE.

Direkt36 twierdzi, że za grupą hakerów stoi rosyjskie FSB oraz wywiad wojskowy GRU, a cała operacja trwa co najmniej od dekady.

„Węgierska dyplomacja stała się dla Moskwy praktycznie otwartą księgą dzięki hakowaniu sieci ministerstwa. Infiltracja rosyjska pozostawała aktywna przed i częściowo po inwazji na Ukrainę, podczas trwających szczytów kryzysowych UE i NATO” – pisze Direkt36.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe