Rosja wywoła głód na świecie? "Dostarczymy żywność tylko zaprzyjaźnionym krajom"

Miedwiediew zapowiedział, że odpowiedzią Rosji na zachodnie sankcje może być ograniczenie przezeń dostaw żywności wyłącznie do krajów "zaprzyjaźnionych". Zaznaczmy, że Federacja Rosyjska jest jednym z głównych światowych eksporterów zbóż. Ukraina również zajmuje ważne miejsce w światowym handlu produktami rolnymi.
"Będziemy dostarczać produkty spożywcze i rolne tylko naszym przyjaciołom" – napisał rosyjski polityk w mediach społecznościowych.
Miedwiediew a Putin
Dmitrij Miedwiediew obecnie piastuje funkcję wiceszefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W latach 2008-2012 zastępował Władimira Putina na stanowisku prezydenta kraju. Przyczyną tej rotacji stanowisk było rosyjskie prawo, które ogranicza liczbę kadencji, jakie na danym stanowisku może zajmować polityk. Z tego względu w latach 2008-2012 Putin został premierem Rosji, zaś Miedwiediew z premiera awansował na prezydenta, by po upływie kadencji ponownie oddać stanowisko Putinowi.
Zobacz też: Ukraina zawiesza nabór ochotników do Legionu. Podano powód
Rosja i Ukraina - spichlerze świata
Rosja i Ukraina do niedawna był odpowiedzialne za dostarczanie około jednej trzeciej pszenicy sprzedawanej na świecie. Wojna wykończyła jednak ruch transgraniczny, sprawiając że handel żywnością w tych państwach zamarł. Ponadto konieczność zaopatrywania żołnierzy podyktowała rządom obu państw wprowadzenie czasowego zakazu eksportu zbóż.
Zobacz też: Co się dzieje w Rosji? Zobacz, jak sklepy zabezpieczają konserwy przed kradzieżą [FOTO]
Human Rights Watch donosi, że wybuch rosyjsko-ukraińskiej wojny już teraz ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe świata - sytuacja szczególnie zaostrzyła się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Liban aż 80 proc. pszenicy sprowadzał z Ukrainy. Ukraińska pszenica zajmowała blisko połowę rynku w Libii oraz blisko jedną trzecią w Jemenie. Turcja blisko 90 proc. pszenicy także kupowała od Ukraińców. Największym importerem produktów rolnych z Rosji była Unia Europejska.
Działania wojenne Rosjan a rolnictwo Ukrainy
Prezydent Zełenski donosił, że Rosjanie celowo zaminowują pola, by uniemożliwić nań uprawę zbóż.
Najgorszy będzie głód, który zbliża się do różnych krajów. Ukraina zawsze była jednym z największych eksporterów artykułów spożywczych. Jak jednak siać pod ciosami rosyjskiej artylerii
– przestrzegał ukraiński polityk.
Okupanci (rosyjscy - red.) celują w maszyny rolnicze, podważając bezpieczeństwo żywnościowe na Ukrainie i na świecie
– alarmował w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
Szczególnie intensywne zniszczenia w sprzęcie rolniczym Rosjanie dokonali w obwodach: kijowskim, sumskim, zaporoskim oraz czernihowskim, gdzie zarekwirowali traktory, by wykorzystać je do prac inżynieryjnych na potrzebny wojska. Sprzęt rolniczy, którego Rosjanie nie wywieźli w głąb kraju ani nie zagospodarowali na potrzeby frontu został w większości zniszczony. Taki los spotkał m.in. magazyny maszyn rolniczych w obwodzie sumskim - ponad 30 jednostek zostało zniszczonych w wyniku bombardowania.