"Może lepiej machnąć ręką na te fundusze i pożyczyć gdzie indziej". Saryusz-Wolski gorzko po wypowiedzi von der Leyen

"Pytana w PE przez europosła od Emmanuela Macrona o sankcje/blokadę funduszy wobec Polski i Węgier przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen nie pozostawia złudzeń - nie odpuszczą, dasz palec, wezmą całą rękę. Może jednak lepiej machnąć ręką na te fundusze, pożyczyć gdzie indziej" - pisze na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując słowa Ursuli von der Leyen dot. "kwestii niezawisłości sądownictwa" w Polsce.
/ PAP/EPA/RONALD WITTEK

Francuski europoseł podczas sesji Parlamentu Europejskiego zapytał przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o kwestię blokady funduszy unijnych wobec Polski i Węgier.

- Są dwie główne kwestie odnośnie Polski. Pierwsza to kwestia niezawisłości sądownictwa. To wielkie, otwarte zagadnienie. Niewątpliwie mamy problem. I, jak wiecie, odnotowaliśmy naruszenie Artykułu Siódmego i obstawiam, że to omówimy. Mamy otwarte zagadnienie Funduszu Odbudowy, który nie jest typowym narzędziem do zajmowania się tematami takimi jak ten, ale jest narzędziem reformy. I złożyliśmy też wniosek o reformę [wymiaru sprawiedliwości - red.] w Polsce, która zapewni niezawisłość sądownictwa - powiedziała von der Leyen.

- W rozmowach z Węgrami jasno określiliśmy, że chodzi o korupcję i bardzo wyraźnie zaznaczyliśmy, że dochodzi także do naruszeń Artykułu Siódmego. Omawialiśmy z Węgrami kwestie dotyczące Funduszu Odbudowy. W tym przypadku głównym wymogiem z naszej strony jest reforma antykorupcyjna i na razie nie udało nam się znaleźć wspólnej płaszczyzny do porozumienia - podsumowała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Saryusz-Wolski: "Może jednak lepiej machnąć ręką na te fundusze"

Słowa przewodniczącej KE w ostrym tonie skomentował europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

"Pytana w PE przez europosła od Emmanuela Macrona o sankcje/blokadę funduszy wobec Polski i Węgier przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen nie pozostawia złudzeń - nie odpuszczą, dasz palec, wezmą całą rękę. Może jednak lepiej machnąć ręką na te fundusze, pożyczyć gdzie indziej" - gorzko skonkludował europoseł. 

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe