Oligarcha Abramowicz na celowniku. Jego wielki majątek w raju podatkowym został zamrożony

Wyspa Jersey to dependencja brytyjska znajdująca się między Francją a Wielką Brytanią. Ze względu na prowadzenie polityki fiskalnej niezależnej od Wielkiej Brytanii wyspa zyskała status raju podatkowego, z którego korzystali m.in. rosyjscy oligarchowie, w tym Roman Abramowicz. Władze wyspy podjęły decyzję o wymierzeniu ciosu w majątek oligarchy.
Roman Abramowicz Oligarcha Abramowicz na celowniku. Jego wielki majątek w raju podatkowym został zamrożony
Roman Abramowicz / fot. YouTube / Sky Sports

Sąd Królewski Jersey nakazał zamrożenie aktywów Abramowicza, których łączna wartość sięga ok. 7 miliardów dolarów.

Roman Abramowicz to rosyjski oligarcha, posiadacz m.in. klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, który jest sześciokrotnym mistrzem Anglii. Jego majątek jest szacowany na blisko 14 miliardów dolarów. 

Klub zmieni właściciela?

Roman Abramowicz jest jedną z osób objętych sankcjami w Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Jego majątek został zamrożony, a o powadze sytuacji najlepiej świadczy fakt, że oligarcha ogłosił zamiar wystawienia londyńskiego klubu na sprzedaż.

Jersey leży u wybrzeży Francji i jest jedną z Wysp Normandzkich. Kraj jest brytyjską dependencją, czyli za jego obronność i politykę zagraniczną odpowiada Wielka Brytania, której królowa Elżbieta II jest jednocześnie głową państwa Jersey. Pod względem prawnym wyspa nie jest też częścią Wielkiej Brytanii, posiada nawet własną walutę – funta Jersey wymiennego 1:1 na funty brytyjskie.

Zobacz też: Wiceminister Jabłoński wyjaśnił, jak należy ukarać Rosję. Podał jeden sposób

Zobacz też: [wideo] „O kur*a!” Wpadka gwiazdy TVN na antenie „Dzień Dobry TVN

Od czasów II wojny światowej wyspa jest jednym z najbardziej znanych rajów podatkowych, a usługi finansowe stanowią znaczną część PKB tej dependencji.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe