Specjalna uchwała parlamentu Estonii na temat rosyjskiej inwazji. W niej poważne zarzuty wobec Rosji

Działania wojsk Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej na Ukrainie to ludobójstwo – uznał w czwartek jednogłośnie estoński parlament. Kilka godzin wcześniej rezolucję o podobnym brzmieniu przyjął parlament Łotwy – Saeima.
Zniszczenia w Charkowie po ostrzale Specjalna uchwała parlamentu Estonii na temat rosyjskiej inwazji. W niej poważne zarzuty wobec Rosji
Zniszczenia w Charkowie po ostrzale / PAP/Elena Dolzhenko

"Na czasowo okupowanych terytoriach (Ukrainy), w szczególności w Buczy, Borodziance, Hostomlu, Irpieniu, Mariupolu oraz w wielu innych ukraińskich miejscowościach, Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa, między innymi morderstw, wymuszonych zaginięć, deportacji, uwięzień, tortur, gwałtów i profanacji zwłok"

- napisał estoński parlament, Riigikogu, w oświadczeniu cytowanym przez portal ERR News.

Estonia: do zbrodni podżegały rosyjskie władze

Stwierdzono także, że w wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie do zbrodni dochodziło w wyniku podżegania przez rosyjskie przywództwo polityczne i wojskowe oraz krajowe władze zajmujące się propagandą. Estońscy parlamentarzyści wezwali do zbadania tych zbrodni oraz powołania sądu międzynarodowego w celu ukarania winnych.

W oświadczeniu przekazano ponadto, że kraje całego świata powinny natychmiast zwiększyć sankcje gospodarcze skierowane przeciwko Rosji oraz zapewnić Ukrainie szeroką pomoc wojskową i humanitarną.

Zobacz też: Daniel Obajtek prezesem kolejnego koncernu. Tym razem chodzi o dział energetyki

Zobacz też: Ogromny pożar w rosyjskim instytucie badawczym. Są ofiary

W czwartek estoński parlament odwiedziła delegacja Najwyższej Rady (parlamentu) Ukrainy, na czele z deputowaną Ołeną Szulak. W oświadczeniu dla prasy zauważyła ona, że uznanie rosyjskich działań na Ukrainie za ludobójstwo na jej narodzie jest ważne dla uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy zabitych, a także dla tych, którzy nadal są zmuszani do ukrywania się przed bombardowaniami w piwnicach Mariupola.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe