Rosjanie odcinają dostawy gazu dla kolejnego państwa

Jak informuje portal rmf24.pl Rosyjski koncern paliwowy Gazprom poinformował o wstrzymaniu dostaw gazu dla kolejnego europejskiego państwa.
Siedziba rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom w Sankt Petersburgu Rosjanie odcinają dostawy gazu dla kolejnego państwa
Siedziba rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom w Sankt Petersburgu / PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Gazprom zaznacza, że dostawy gazu dla duńskiego koncernu Orsted zostaną przerwane 1 czerwca br. Rosjanie podali powód: kraj odmówił podporządkowania się rosyjskim żądaniom rozliczania się za gaz w rosyjskim rublu.

Dekret Putina

W reakcji na rosyjską inwazję na terytorium Ukrainy kraje Zachodu nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze. Federacja Rosyjska odpowiedziała sankcjami odwetowymi – prezydent Władimir Putin podpisał dekret, w myśl którego kraje uznane za "nieprzyjazne" wobec Moskwy mają za gaz płacić rublami.

Żądaniom Rosji nie uległy m.in. Polska, Bułgaria, Finlandia i Holandia. Kraje podkreślały, że tego rodzaju zmiana waluty rozliczeniowej jest złamaniem zawartych umów.

Także duński koncern Orsted nie zapłacił za gaz w rublach, na co Gazprom odpowiedział ogłoszeniem wstrzymania dostaw surowca.

Duńczycy: Przygotowaliśmy się

Duńska Agencja Energetyczna podkreśla, że była przygotowana na taki scenariusz i zgromadziła odpowiednie rezerwy surowca na czas, zanim nabędzie go na rynku europejskim.

"Przygotowywaliśmy się na ten scenariusz, aby zminimalizować ryzyko dla klientów Orsted, którymi są przede wszystkim duże firmy w Danii i Szwecji"

– informuje duńska firma.

CZYTAJ TEŻ: "Die Tageszeitung": Reputacja Niemiec w Polsce jest zrujnowana, "Polacy widzą codziennie i z rosnącym przerażeniem..."

CZYTAJ TEŻ: Rosja wstrzyma część dostaw gazu do Niemiec


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe