Gazprom ujawnia, o ile spadły jego wyniki w roku 2022

Spadki eksportu gazu nie powstrzymały jednak władz spółki przed wypłaceniem rekordowych dywidend akcjonariuszom.
Gazprom Gazprom ujawnia, o ile spadły jego wyniki w roku 2022
Gazprom / Flickr / Thawt Hawthje / CC BY 2.0

Jak informuje rosyjski koncern, eksport gazu do krajów europejskich spadł do 61 mld metrów sześciennych. To wynik o ok. 23,2 miliarda gorszy od tego samego okresu w roku poprzednim. 

Ucierpiał nie tylko eksport – produkcja spadła o 5% do poziomu nieco ponad 211 mld metrów sześciennych wydobytego surowca.

Spadek wyników został nieco złagodzony przez wzrost ilości gazu eksportowanego do Chin. Gazprom twierdzi, że sprzedaż surowca dla chińskiego CNPC, największego chińskiego przedsiębiorstwa, będzie rosła, choć firma nie podała danych potwierdzających tę tezę.

Wysokie dywidendy

Kiepskie wyniki koncernu nie przekonały jego władz do obniżenia wypłacanych dywidend. Gazprom planuje wypłacić dywidendy o łącznej wartości ok. 20,7 mld dolarów, z czego ponad połowa przypadnie w udziale rosyjskiemu rządowi, który posiada większościowy pakiet udziałów w spółce.

Według mediów tak wysokie dywidendy mają związek z reperkusjami wojny na Ukrainie – Kreml potrzebuje środków na finansowanie działań wojennych, co utrudniają zachodnie sankcje, dlatego prezydent Władimir Putin ma być zmuszony do poszukiwania dodatkowych pieniędzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie odcinają dostawy gazu dla kolejnego państwa

CZYTAJ TEŻ: Na co przeznaczyć pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy? Oto pomysły Hołowni

Gazprom odciął niedawno dostawy surowca dla Holandii i Danii. Państwa nie podporządkowały się rosyjskim żądaniom rozliczania się za gaz w rublach. Do grona państw, którym rosyjski koncern wstrzymał dostawy gazu, należą również Bułgaria, Finlandia oraz Polska.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe