Von der Leyen tłumaczy się w PE: "Niektórzy z was są sceptyczni, ale zapewniam, że żadne pieniądze nie popłyną do Polski, zanim..."

We wtorek podczas debaty w PE przewodnicząca KE Ursula von der Leyen tłumaczyła się z udzielenia poparcia dla polskiego KPO. Zdaniem grupy europosłów, w Polsce trwa sytuacja "zagrożenia dla praworządności". 
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Von der Leyen tłumaczy się w PE:
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Von der Leyen: "Zapewniam, że żadne pieniądze nie popłyną do Polski, zanim..."

„W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska po roku negocjacji dała zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy Polski, po dokładnej ocenie. Teraz Rada musi o tym zadecydować. Plan ten wesprze Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłości" - oświadczyła we wtorek podczas debaty w PE przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.  

Podkreśliła jednocześnie, że zatwierdzenie tego planu wiąże się w szczególności z wyraźnymi zobowiązaniami Polski w zakresie niezawisłości sądownictwa.

„Zobowiązania te mają na celu spełnienie trzech elementów, które przedstawiłam wam na sesji plenarnej w październiku zeszłego roku. I przedstawiłam je ponownie, kiedy byłam w Warszawie w zeszłym tygodniu” – wskazała szefowa KE.

Jak zaznaczyła, chodzi o likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN oraz zastąpienie jej przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą, reformę systemu dyscyplinarnego. Co więcej, jak wskazała, wszyscy sędziowie w Polsce, których dotyczą orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, muszą mieć prawo do rozpatrzenia ich sprawy przez nową Izbę w jasnym terminie i na podstawie nowego reżimu. 

Niektórzy z was są sceptyczni, ale zapewniam, że żadne pieniądze nie popłyną do Polski, zanim reformy nie zostaną zrealizowane. Pierwsza płatność będzie możliwa, gdy nowe prawo wejdzie w życie i będzie spełniać wszystkie warunki na jakie się umówiliśmy” - mówiła von der Leyen.

„Czy wszystkie problemy [dotyczące praworządności - red.] już zostały rozwiązane? Nie, z pewnością jeszcze nie. Ale mamy ruch w dobrym kierunku i możliwość wywarcia nacisku, który prowadzi do potrzebnych rezultatów” - podkreśliła przewodnicząca KE. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe