„Parlament Europejski głosował ws. superpaństwa”. Znamy wyniki

Eurodeputowani głosujący za przyjęciem rezolucji chcą zmian w kilku obszarach funkcjonowania Unii. Postulują m.in. zreformowanie procedur głosowania w Radzie UE "w celu zwiększenia zdolności Unii Europejskiej do działania, w tym przejścia z jednomyślności na głosowanie większością kwalifikowaną, w obszarach takich jak sankcje, tzw. klauzule pomostowe oraz w sytuacjach nadzwyczajnych”.
Domagają się także rozszerzenia uprawnień Unii na takie sfery jak ochrona zdrowia, energetyka, obronność oraz polityka społeczna i gospodarcza.
Chcą też, by Parlament Europejski miał prawo do inicjowania, zmieniania lub cofania przepisów oraz by otrzymał pełnię praw jako współprawodawca w zakresie budżetu UE.
Rezolucja została przyjęta 355 głosami za, przy 154 głosach przeciw i 48 wstrzymujących się.
Dążą do „superpaństwa”
Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości Jacka Saryusza-Wolskiego zmiany, które przegłosowali dziś europarlamentarzyści zmierzają w kierunku stworzenia „superpaństwa i federalnej centralizacji UE kosztem kompetencji państw członkowskich”.
Wynik głosowania rezolucji (autorzy:socjaliści,liberałowie,zieloni,komuniści, popartej przez EPL) ws:
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) June 9, 2022
>zmiany Traktatów
>uruchomienia art. 48
>zwołania Konwentu
>z głównymi maksymalistycznymi propozycjami superpaństwa&federalnej centralizacji UE kosztem kompetencji Państw Czł
⬇️ pic.twitter.com/XqPLJQtgBQ
Podczas debaty, która odbyła się tego samego dnia, niektórzy eurodeputowani apelowali, by już na szczycie Rady Europejskiej 23-24 czerwca unijni przywódcy zdecydowali o utworzeniu "Konwentu", który miałby zająć się ewentualnymi zmianami traktatowymi. Grono to składałoby się z eurodeputowanych, komisarzy, posłów z państw członkowskich oraz przywódców UE.
Pretekstem do uchwalenia rezolucji było zakończenie 9 maja Konferencji w sprawie przyszłości Europy - serii debat i dyskusji prowadzonych ze społeczeństwem obywatelskim na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE.