Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Zobacz genialną wizualizację silnika komórki! [WIDEO]

Niemal całe życie na Ziemi zależy od tego.
Mitochondrium. Wizualizacja Wydziału Biologii Mitochondrialnej Cambridge University Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Zobacz genialną wizualizację silnika komórki! [WIDEO]
Mitochondrium. Wizualizacja Wydziału Biologii Mitochondrialnej Cambridge University / Screen FB Maciej Kawecki

Genialna wizualizacja udostępniona przez Charlesa Cartera wraz z krótkim opisem badań. Przedstawia silnik energetyczny komórki. Obraca się 150 razy na sekundę, osiągając 9000 obrotów na minutę. Samochód sportowy tego, co żywe. Ta mitochondrialna maszyna (syntaza ATP) pobiera glukozę i tlen i wytwarza cząsteczkę ATP, która jest wykorzystywana do zaspokojenia potrzeb energetycznych komórki. Synteza ATP dzieje się w wewnętrznej błonie mitochondriów, wewnątrz chloroplastów i błonach komórkowych organizmów prokariotycznych. Enzym bierze udział w kluczowych procesach uzyskiwania energii przez organizmy żywe. Od tego naprawdę zależy całe życie na ziemi. Wirnik obraca się z powodu przepływu osiowego protonów od wysokiego do niskiego stężenia, podobnie jak turbina wirująca na wietrze. 

 

Cud życia

Animację przygotował Wydział Biologii Mitochondrialnej Cambridge University. Tak się powinno uprawiać naukę. Pop-sciencowo i dla ludzi. Swoją pracą naukowcy tego zespołu krok po kroku naukowo i obrazowo pokazują nam cud życia, którego dzięki nim jesteśmy świadkami.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe