Chiny: Klienci banków zorganizowali protest. Nikt na niego nie dotarł: Zmieniono status ich kodów w aplikacji, więc nie mogli korzystać z transportu

M.in telewizja BBC i Agencja Reuters opisują wstrząsającą historię z Chin, gdzie protest klientów banku został powstrzymany przez władze za pomocą zmiany kodów QR w aplikacji na smartfonach manifestujących.
 Chiny: Klienci banków zorganizowali protest. Nikt na niego nie dotarł: Zmieniono status ich kodów w aplikacji, więc nie mogli korzystać z transportu
/ PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Protesty w Chinach powstrzymane... aplikacją w telefonie

Chińskie władze udaremniły protest zaplanowany przez setki klientów banków w środkowych Chinach - donosi m.in Agencja Reuters i telewizja BBC. Protesty zostały udaremnione, ponieważ władze zmieniły potencjalnym manifestującym kody zdrowotne w aplikacji medycznej na czerwono, co uniemożliwiło obywatelom skorzystanie z transportu i dotarcie na miejsce protestu

W wielu chińskich miastach mieszkańcy muszą używać aplikacji na smartfon "kod zdrowia", która umożliwia wchodzenie do budynków i sklepów, korzystanie z transportu publicznego lub podróżowanie po kraju. Przed wejściem do centrów handlowych czy restauracji użytkownicy muszą zeskanować kod QR i pokazać na telefonie zielony "status zdrowotny".

Jeśli status ten zmieni kolor na czerwony, oznacza to, że u danej osoby niedawno stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 lub podejrzewa się, że jest chora i musi zostać poddana kwarantannie przez 14 dni.

Jedna z klientek banku w Zhengzhou powiedziała BBC Chinese, że jej status był czerwony, mimo że nigdy nie miała kontaktu z potwierdzonym przypadkiem, a jej ostatnie badania wykazały, że wynik był negatywny. Dodała, że odwiedzili ją urzędnicy służby zdrowia, którzy poprosili ją o pozostanie w domu i odmówili wyjaśnienia, dlaczego jej status nagle stał się czerwony.

Manifestujący planowali udać się do centralnej prowincji Henan w Chinach, by wyrazić swój sprzeciw wobec dwumiesięcznej blokady dostępów do depozytów w bankach, o wartości co najmniej 178 mln dolarów. Przez nałożoną blokadę obywatele nie mają dostępu do swoich pieniędzy, a firmy nie mogą wypłacać pracownikom wynagrodzeń. 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe