Koalicja SPD-Zieloni przeciwna rozbudowie elektrowni atomowych. W ich miejsce chce... węgla

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych.
Elektrownia atomowa / Flickr / Tennessee Valley Authority / CC BY 2.0 Koalicja SPD-Zieloni przeciwna rozbudowie elektrowni atomowych. W ich miejsce chce... węgla
Elektrownia atomowa / Flickr / Tennessee Valley Authority / CC BY 2.0

Bundestag większością głosów odrzucił poprawę grupy parlamentarnej CDU/CSU, która zakładała, że oprócz elektrowni węglowych można byłoby kontynuować eksploatację trzech aktywnych niemieckich elektrowni atomowych, które – według planów – mają być zamknięte do końca bieżącego roku.

„Kampanię na rzecz pozostawienia elektrowni jądrowych prowadziła niedawno także koalicyjna partia FDP” – przypomina w piątek „Bild”, podkreślając, że dwaj pozostali koalicjanci – SPD i Zieloni – byli w kwestii zamknięcia ostatnich elektrowni atomowych nieugięci.

Poprawki do ustawy, uchwalone przez Bundestag w czwartek wieczorem, Bundesrat przyjął w piątek. „Poprawki te są reakcją na poważne ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu rurociągiem Nord Stream 1” – podkreśla dpa. Aby zaoszczędzić gaz, do produkcji energii elektrycznej mają być wykorzystane elektrownie węglowe, które obecnie pracują tylko w ograniczonym zakresie bądź zostały zamknięte i pozostają w rezerwie.

Zapytany o całą sprawę prezes Federacji Niemieckiego Przemysłu Siegfried Russwurm twierdzi, że decyzja o czasowym przywróceniu elektrowni węglowych była „spóźniona, ale słuszna”. – Właściwe jest również wsparcie państwa wobec dostawców energii – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe