"Bardzo preferencyjne". Minister Mariusz Błaszczak ujawnia warunki, na jakich Polska pozyska 116 używanych Abramsów

Polska kupi od Stanów Zjednoczonych 116 używanych czołgów Abrams. Ogłoszenie zakupu rozgrzało komentatorów ponieważ wcześniej pojawiały się informacje, że Polska ma używane Abramsy od USA otrzymać w zamian czołgi przekazane Ukrainie. Minister Mariusz Błaszczak ujawnił warunki na jakich zostaną pozyskane czołgi.
Czołg Abrams w polskich barwach
Czołg Abrams w polskich barwach / TT MON

- Zamówiliśmy 116 czołgów Abrams w starszej wersji. To są czołgi, które pochodzą z magazynów armii Stanów Zjednoczonych. Pierwsze z tych czołgów trafia na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku. Chodzi o to, aby stanowiły one wypełnienie luk powstałych po donacji sprzętu dla Ukrainy. Te czołgi zostały kupione na bardzo preferencyjnych warunkach. W zasadzie płacimy jedynie za ich przywrócenie do sprawności, gdyż obecnie są one zakonserwowane, oraz za pakiet logistyczny, części zamienne.

- mówi cytowany przez Defence24 Mariusz Błaszczak.

 

Jakie Abramsy?

Jak pisze Defence24 "prawdopodobnie będą to wozy M1A2S lub M1A2 SEP dość zbliżone do zamówionych wozów najnowszej wersji i potencjalnie mogą zostać do niej w przyszłości podniesione", choć istnieje również ryzyko, ze mogą to być wozy starsze.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe