Ważny niemiecki polityk: Szkoda, że Scholz i Macron pojechali do Kijowa bez Morawieckiego

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble rozmawiał z „Welt am Sonntag" i poruszył kwestię umacniania współpracy między Berlinem, Paryżem i Warszawą.
Olaf Scholz i Emmanuel Macron Ważny niemiecki polityk: Szkoda, że Scholz i Macron pojechali do Kijowa bez Morawieckiego
Olaf Scholz i Emmanuel Macron / Screen z kanalłu YouTube/ZDFheute Nachrichten i The Independent


– Francja, Niemcy i Polska powinny podjąć inicjatywę umocnienia europejskiej polityki obronnej – powiedział polityk CDU.

– Od bardzo dawna jestem zdania, że Polska, obok Francuzów i Niemców, powinna wreszcie znaleźć się w czołówce europejskiego zjednoczenia, jako równorzędny członek. Polska musi być potraktowana jak najszybciej w taki sposób, w jaki od zawsze na to zasługiwała. Nie możemy ominąć tej szansy – dodał niemiecki polityk.

Wolfgang Schäuble o zmianie systemu obrony państw europejskich

Zdaniem byłego przewodniczącego Bundestagu motorem całego procesu powinny być Niemcy, Francja oraz Polska.

– Z tego punktu widzenia szkoda, że prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz pojechali do Kijowa bez polskiego premiera Morawieckiego. Byłby to zupełnie inny sygnał, gdyby to Polska, Niemcy i Francja pojawiły się razem w Kijowie – mówił Schäuble w wywiadzie.

Dodał również, że „Berlin wraz z Warszawą i Paryżem mógłby pracować nad tym, by obrona europejska nie była projektowana jako alternatywa dla NATO, ale raczej jako jej uzupełnienie".

Głos w sprawie współpracy Niemiec i Francji w kwestii wojny na Ukrainie zabrał były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Był on gościem w TVN24 i komentując podróż przywódców Francji, Niemiec i Włoch mówił, że „ta wizyta jest ważna i pozytywna, bo wszystko, co wspiera poparcie dla Ukrainy ze strony świata zachodniego, służy Ukrainie, a tym samym Polsce".

– Do tej wizyty dochodzi jednak bez naszego udziału i muszę powiedzieć, że to nie jest dobre rozwiązanie. Wolałbym, żeby polska dyplomacja działała aktywnie na rzecz przyciągnięcia Francji i Niemiec do Ukrainy – ocenił Czaputowicz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe