Witold Waszczykowski: Niepotrzebnie zgodziliśmy się na żądania KE

Spór między polskim rządem a Unią Europejską trwa. Jednym z aspektów generującym brak porozumienia między Warszawą i Brukselą jest kwestia polskiego wymiaru sprawiedliwości. Głos na ten temat zabrał były szef resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na antenie Radia Wnet.
 Witold Waszczykowski: Niepotrzebnie zgodziliśmy się na żądania KE
/ zrzut ekranu, YouTube, RMF FM

Brak porozumienia między Polską a Unią Europejską trwa od lat. Jednym z głównych powodów jest nieprzychylne stanowisko Brukseli względem zmian dokonywanych przez rząd w krajowym wymiarze sprawiedliwości. Sama Ursula von der Leyen w rozmowie z „DGP” stwierdziła, że nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innych sędziów bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

– Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (tzw. kamienie milowe – przyp. red.) i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności – podkreśliła.

Von der Leyen stwierdziła także, że Polska musi zastosować się całkowicie do postanowienia, które zostało wydane przez Trybunał Sprawiedliwości.

Witold Waszczykowski o działaniach KE

Witold Waszczykowski na antenie Radia Wnet podkreślił, że Komisja Europejska nie posiada żadnych uprawnień zawartych w traktatach, aby ingerować w wymiar sprawiedliwości kraju członkowskiego UE. Były szef MSZ dodał, że niemiecka polityk otrzymała wiadomość na temat wykonania wyroku TSUE. Jego zdaniem w tej sytuacji należy wyjaśnić powstałe wątpliwości lub odstąpić od umowy.

Według byłego ministra w rządzie Prawa i Sprawiedliwości celem takich działań ma być obalenie rządu PiS.

– Mamy do czynienia z batalią ideologiczną – zaznaczył polityk.

– Trzeba mieć świadomość, że KE będzie poszukiwała wszelkich sposobów, żeby pogorszyć warunki pracy obecnego polskiego rządu. Trzeba się przed tym bronić – powiedział Waszczykowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe