„UE będzie miała z KPO kłopot. Jesteśmy żyrantami. Nie będzie tak, że nie mając środków, będziemy w tym uczestniczyli”

Polska poszła na daleko idące ustępstwa, żeby otrzymać fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak z wypowiedzi eurokratów wynika, że to za mało. Stawiane są kolejne warunki.
Ursula von der Leyen „UE będzie miała z KPO kłopot. Jesteśmy żyrantami. Nie będzie tak, że nie mając środków, będziemy w tym uczestniczyli”
Ursula von der Leyen / Screen YT

Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli zgodził się na tzw. mechanizm fundusze za praworządność, który według zapowiedzi ma być stosowany inaczej niż w sposób zapowiadany przez premiera.

Polska zgodziła się również na kilkaset tzw. kamieni milowych, które uprawomocniają wiele pozbawionych podstaw traktatowych żądań Brukseli.

Prezydent Andrzej Duda przygotował projekt ustawy, a Sejm przyjął ustawę likwidującą Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym.

 

Wywiad von der Leyen

A tymczasem kolejne wypowiedzi eurokratów wskazują na to, że to nadal za mało, żeby wypłacić pieniądze Polsce.

Szefowa Komisji europejskiej udzieliła DGP wywiadu, w którym ocenia, że nowa ustawa o sądownictwie (weszła w życie w połowie lipca) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innych sędziów bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. – Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności – podkreśla. Dodaje, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości, co jeszcze nie nastąpiło. – W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa – mówi przewodnicząca KE

– czytaliśmy kilka dni temu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

 

UE może mieć kłopot

– Wypowiedź pani von der Leyen, choć niepokojąca, jest tylko publicystyką. W sferze faktów, w sferze decyzji KPO jest zatwierdzone i procedura trwa.

(…)

UE będzie miała z tym kłopot, bo Polska jest współżyrującym pożyczki, na których się KPO opierają, i nie będzie tak, że nie mając środków, będziemy uczestniczyli w tym mechanizmie

– mówi tymczasem Marcin Horała w wywiadzie dla Polskiego Radia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe