„Machina fake newsów”. PGZ odpowiada na publikację Onetu

Machina fake newsów za sprawą Onetu ruszyła. Nie pozwolimy na szkalowanie „Bumar-Łabędy” – pisze Polska Grupa Zbrojeniowa.
 „Machina fake newsów”. PGZ odpowiada na publikację Onetu
/ fot. PGZ / Twitter

Od końca lipca, a więc na długo przed pierwszymi oficjalnymi komunikatami o katastrofie ekologicznej Odry, katowicki WIOŚ prowadzi kontrolę w państwowych Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy”. Pierwsze martwe ryby w rejonie ich działania pojawiać się zaczęły już w marcu – możemy przeczytać w serwisie Onet, w tekście autorstwa Jacka Harłukowicza i Edyty Żemły.

Na tekst Onetu zareagowała już Polska Grupa Zbrojeniowa, która stwierdziła, że sugestie portalu są „bezpodstawne i nieuprawnione”. „Zakłady Mechaniczne »Bumar-Łabędy« S.A. jako przedsiębiorstwo o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów, a działalność spółki jest stale kontrolowana także pod względem parametrów oddawanych ścieków. Na bieżąco weryfikowane są wszystkie wymogi ujęte w decyzjach środowiskowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne, zwłaszcza dotyczące oddziaływania na środowisko” – oświadczono.

„Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece. Wytwarzane przez Spółkę ścieki poddawane są oczyszczaniu zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz dostępną technologią. Zakłady Mechaniczne »Bumar-Łabędy« S.A. na bieżąco prowadzą regularne i rutynowe kontrole, a pobranie próbek ścieków i przeprowadzenie badań wykonuje każdorazowo niezależne, akredytowane laboratorium zewnętrzne. W pobieranych systematycznie próbkach nie wykazano zanieczyszczeń. Wszelkie parametry są zgodne z przyjętymi normami” – dodano.
Spółka przekazała również, że ze względu na obecną sytuację związaną ze skażeniem Odry we wszystkich podmiotach gospodarczych prowadzących działalność w jej dorzeczach Inspektoraty Ochrony Środowiska zleciły kontrole doraźne.

„Kontrola została zlecona również na terenie Zakładów Mechanicznych »Bumar-Łabędy« S.A. i jest prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Kontroli podlegają wszystkie posiadane przez Spółkę instalacje, takie jak: Osadniki Mechaniczno-Technologiczne oraz Oczyszczalnia Ścieków Sanitarnych. Przewidywany czas zakończenia kontroli to koniec sierpnia 2022 roku. Szczegółowa analiza wszystkich badanych próbek zostanie ujęta w raporcie pokontrolnym, aczkolwiek cząstkowe wyniki próbek nie wykazały do dziś żadnych uchybień oraz odchyleń w zakresie środowiskowym” – podkreślono.

„Informujemy, że Zakłady Mechaniczne »Bumar-Łabędy« S.A. podejmą stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek” – informuje PGZ.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe