USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

W nowojorskim światku młodych pisarzy i aktorów pojawiło się obecnie nowe zjawisko: zainteresowanie katolicyzmem, i to niekiedy w jego dość ekscentrycznych przejawach. Nad tym, czy jest to tylko chwilowa moda czy coś poważniejszego, zastanawiała się na łamach „New York Timesa” z 14 sierpnia katolicka dziennikarka Julia Yost, od 2017 starsza redaktor konserwatywnego i ekumenicznego czasopisma „The First Things”.
 USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

Zaskoczeniem jest już sam tytuł artykułu: „Najciekawszym [dosł. najgorętszym] klubem w Nowym Jorku jest Kościół katolicki”. Dziennikarka tak to tłumaczy: „Katolicyzm staje się modny przez swoje odrzucanie «postępowej moralności», a częściowo także jako postawa estetyczna w modnym ostatnio świecie Nowej Prawicy. (…) Ta «postępowa moralność», tworzona na gruzach tradycyjnej kultury chrześcijańskiej, jeszcze do niedawna wyznaczała kierunki i tendencje w literaturze i sztuce amerykańskiej. Zaczęło się to jednak zmieniać ok. roku 2020, w czasach covidowych lockdownów, protestów ruchu Black Lives Matter i barbarzyńskiego obalania symboli religijnych”.

Zdaniem autorki „obecnie mamy do czynienia z rozczarowaniem tą «postępową moralnością»”. Z drugiej strony zaczyna wybijać się „katolicka historyczna zdolność obalania różnych «bożków» kulturowych, co zaowocowało powstaniem atrakcyjnego tradycjonalizmu katolickiego. Nie jest to jednak tradycjonalizm «naszej babci», lecz coś zupełnie nowego, zdolnego do przyjęcia w swe szeregi młodych i wykształconych Amerykanów”.

Julia Yost przytoczyła tu liczne przykłady ostatnio nawróconych na katolicyzm postaci amerykańskiej kultury (pop) i zauważyła, że ich nowa wiara wyraża się niekiedy w ekscentrycznych formach.

Na przykład Honor Levy, młoda pisarka, znana m.in. z modnego podcastu „Wet Brain”, która ostatnio stała się katoliczką, nie waha się informować szczegółowo o popełnionych przez siebie w przeszłości „grzechach śmiertelnych”, zapewne w celach dydaktycznych, aby ich unikać. W swym podcaście porusza tematy związane z kultura pop, literaturą, polityką i religią, a w tym ostatnim dziale znajduje się m.n. tematyka „wyrzucania demonów”,

Konwertytka wskazuje też na wartość obrzędów katolickich, być może potrzebnych szczególnie artystom. „Rytuał ten, a więc czynności związane z ustaloną formą zewnętrzną, sprawia, że rodzi się coś nowego w życiu, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego własnym rozumem. (...) Nie ma takiego problemu na świecie, któremu nie mogłyby zaradzić «trzy zdrowaśki»” – uważa Levy.

Do katolicyzmu „powróciła” też Dasha Nekrasova, aktorka znana m.in. z serialu stacji HBO „Sukcesja”, Prowadzi ona ostatnio popularny podcast „Red Scare” (Czerwony Strach), w którym skupia się na takich „egzotycznych” tematach, jak sedewakantyzm (poglad sugerujący, jakoby wszyscy papieże wybrani po Vaticanum II, nie są „prawowitymi” biskupami Rzymu). Nekrasova nazywa siebie „katoliczką w stylu Andy`ego Warhola”, który szukał różnych artystycznych prowokacji, a który – jak się po jego śmierci okazało – pozostawał głęboko wierzącym człowiekiem.

Z kolei Anika Jade Levy (nie ma związku z Honor Levy), redaktorka nowojorskiego magazynu literackiego „Forever”, ujawniła ostatnio swym czytelnikom, że wychowała się „w środowisku zasadniczo satanistycznym”. Jako wyraz młodzieńczego sprzeciwu wobec tego grona zaczęła odmawiać „Zdrowaś Mario” w różnych aplikacjach iPhone'a. Według niej w Stanach Zjednoczonych jest widoczny wzrost zainteresowania katolicyzmem jako formą sprzeciwu wobec „liberalno-postępowego rozkładu” zwłaszcza w sprawach seksu i ideologii gender, który wielu młodych Amerykanów zaczęło postrzegać jako coś złego i banalnego.

Na zakończeniu swojego artykułu w dzienniku nowojorskim dziennikarka katolicka zauważyła, że przynależność do Kościoła katolickiego wymaga od jego wiernych dostosowania się do pewnych zasad życia i dogmatów. „Na początku lipca, gdy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obalił prawo tzw. Roe v. Wade, dopuszczające przerywanie ciąży, z nowojorskiej katedry św. Patryka do proaborcyjnego ośrodka Planowania Rodziny (Planned Parenthood) wyruszyła procesja różańcowa. Jak się później okazało, wzięło w niej udział wielu „odkrywających” katolicyzm młodych Amerykanów.

„Nauka Kościoła katolickiego w połączeniu z tego rodzaju wydarzeniem stanie się teraz dla tych uczestników wyzwaniem. Okaże się, czy jest to tylko chwilowa moda, czy coś głębszego. Z czasem się to wyjaśni” – zakończyła swój tekst Julia Yost.

o. jj (KAI Tokio) / Nowy Jork

 


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

W nowojorskim światku młodych pisarzy i aktorów pojawiło się obecnie nowe zjawisko: zainteresowanie katolicyzmem, i to niekiedy w jego dość ekscentrycznych przejawach. Nad tym, czy jest to tylko chwilowa moda czy coś poważniejszego, zastanawiała się na łamach „New York Timesa” z 14 sierpnia katolicka dziennikarka Julia Yost, od 2017 starsza redaktor konserwatywnego i ekumenicznego czasopisma „The First Things”.
 USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

Zaskoczeniem jest już sam tytuł artykułu: „Najciekawszym [dosł. najgorętszym] klubem w Nowym Jorku jest Kościół katolicki”. Dziennikarka tak to tłumaczy: „Katolicyzm staje się modny przez swoje odrzucanie «postępowej moralności», a częściowo także jako postawa estetyczna w modnym ostatnio świecie Nowej Prawicy. (…) Ta «postępowa moralność», tworzona na gruzach tradycyjnej kultury chrześcijańskiej, jeszcze do niedawna wyznaczała kierunki i tendencje w literaturze i sztuce amerykańskiej. Zaczęło się to jednak zmieniać ok. roku 2020, w czasach covidowych lockdownów, protestów ruchu Black Lives Matter i barbarzyńskiego obalania symboli religijnych”.

Zdaniem autorki „obecnie mamy do czynienia z rozczarowaniem tą «postępową moralnością»”. Z drugiej strony zaczyna wybijać się „katolicka historyczna zdolność obalania różnych «bożków» kulturowych, co zaowocowało powstaniem atrakcyjnego tradycjonalizmu katolickiego. Nie jest to jednak tradycjonalizm «naszej babci», lecz coś zupełnie nowego, zdolnego do przyjęcia w swe szeregi młodych i wykształconych Amerykanów”.

Julia Yost przytoczyła tu liczne przykłady ostatnio nawróconych na katolicyzm postaci amerykańskiej kultury (pop) i zauważyła, że ich nowa wiara wyraża się niekiedy w ekscentrycznych formach.

Na przykład Honor Levy, młoda pisarka, znana m.in. z modnego podcastu „Wet Brain”, która ostatnio stała się katoliczką, nie waha się informować szczegółowo o popełnionych przez siebie w przeszłości „grzechach śmiertelnych”, zapewne w celach dydaktycznych, aby ich unikać. W swym podcaście porusza tematy związane z kultura pop, literaturą, polityką i religią, a w tym ostatnim dziale znajduje się m.n. tematyka „wyrzucania demonów”,

Konwertytka wskazuje też na wartość obrzędów katolickich, być może potrzebnych szczególnie artystom. „Rytuał ten, a więc czynności związane z ustaloną formą zewnętrzną, sprawia, że rodzi się coś nowego w życiu, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego własnym rozumem. (...) Nie ma takiego problemu na świecie, któremu nie mogłyby zaradzić «trzy zdrowaśki»” – uważa Levy.

Do katolicyzmu „powróciła” też Dasha Nekrasova, aktorka znana m.in. z serialu stacji HBO „Sukcesja”, Prowadzi ona ostatnio popularny podcast „Red Scare” (Czerwony Strach), w którym skupia się na takich „egzotycznych” tematach, jak sedewakantyzm (poglad sugerujący, jakoby wszyscy papieże wybrani po Vaticanum II, nie są „prawowitymi” biskupami Rzymu). Nekrasova nazywa siebie „katoliczką w stylu Andy`ego Warhola”, który szukał różnych artystycznych prowokacji, a który – jak się po jego śmierci okazało – pozostawał głęboko wierzącym człowiekiem.

Z kolei Anika Jade Levy (nie ma związku z Honor Levy), redaktorka nowojorskiego magazynu literackiego „Forever”, ujawniła ostatnio swym czytelnikom, że wychowała się „w środowisku zasadniczo satanistycznym”. Jako wyraz młodzieńczego sprzeciwu wobec tego grona zaczęła odmawiać „Zdrowaś Mario” w różnych aplikacjach iPhone'a. Według niej w Stanach Zjednoczonych jest widoczny wzrost zainteresowania katolicyzmem jako formą sprzeciwu wobec „liberalno-postępowego rozkładu” zwłaszcza w sprawach seksu i ideologii gender, który wielu młodych Amerykanów zaczęło postrzegać jako coś złego i banalnego.

Na zakończeniu swojego artykułu w dzienniku nowojorskim dziennikarka katolicka zauważyła, że przynależność do Kościoła katolickiego wymaga od jego wiernych dostosowania się do pewnych zasad życia i dogmatów. „Na początku lipca, gdy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obalił prawo tzw. Roe v. Wade, dopuszczające przerywanie ciąży, z nowojorskiej katedry św. Patryka do proaborcyjnego ośrodka Planowania Rodziny (Planned Parenthood) wyruszyła procesja różańcowa. Jak się później okazało, wzięło w niej udział wielu „odkrywających” katolicyzm młodych Amerykanów.

„Nauka Kościoła katolickiego w połączeniu z tego rodzaju wydarzeniem stanie się teraz dla tych uczestników wyzwaniem. Okaże się, czy jest to tylko chwilowa moda, czy coś głębszego. Z czasem się to wyjaśni” – zakończyła swój tekst Julia Yost.

o. jj (KAI Tokio) / Nowy Jork

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe