Jan Śpiewak: Złożyłem zawiadomienie do prokuratury na Palikota i Wojewódzkiego

„Złożyłem zawiadomienie do prokuratury na Palikota i Wojewódzkiego o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa z art. 452 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” – poinformował w mediach społecznościowych aktywista miejski i publicysta Jan Śpiewak.
Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki Jan Śpiewak: Złożyłem zawiadomienie do prokuratury na Palikota i Wojewódzkiego
Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki / screen YT - Janusz Palikot

Zawiadomienie do prokuratury na Palikota i Wojewódzkiego

Na początku wpisu Jan Śpiewak przypomniał, że w Polsce zakazana jest reklama alkoholi mocniejszych niż piwo. Jednocześnie sama reklama piwa jest dopuszczona pod szczególnymi warunkami – nie może się kojarzyć z sukcesem zawodowym, fizyczną atrakcyjnością czy relaksem. Złamanie tego przepisu jest przestępstwem obarczonym karą nawet do pół miliona złotych. 

„Tymczasem dwie bardzo znane osoby publiczne zrobiły sobie z łamania prawa źródło gigantycznych dochodów. Palikot i Wojewódzki świadomie łamią od miesięcy ustawę o wychowaniu w trzeźwości reklamując piwo i wódkę własnej produkcji na swoich mediach społecznościowych. Ma to ogromnie demoralizujący wpływ na innych producentów alkoholi i celebrytów, którzy skuszeni ogromnymi zyskami również łamią prawo. Przede wszystkim Palikot i Wojewódzki łamią ludziom życie przedstawiając picie piwa i wódki jako odpowiedź na życiowe problemy, chwilę wytchnienia i relaksu, a nawet źródło szczęścia. Jest to szczególnie niebezpiecznie, gdyż przekaz i produkty tych dwóch patusów są skierowane przede wszystkim do bardzo młodych ludzi [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – podkreślił aktywista. Zaznaczył, że „nie tylko Palikot i Wojewódzki plują nam w twarz i łamią prawo”.

„Reklamy alkoholi zalewają internet. Odbywa się to przy dotychczasowej bierności organów ścigania. Chcę to zmienić. Udostępniam Wam wzór zawiadomienia do prokuratury na patocelebrytów i patoinfluencerów reklamujących na swoich profilach alkohol. Wystarczy uzupełnić, załączyć screeny postów czy relacji i wysłać do najbliższej prokuratury mejlem na biuro podawcze. Posprzątajmy internet z alkopatusów! Takie zawiadomienie nie sprawia, że będziesz stroną w postępowaniu, ale prokuratura ma obowiązek takie zawiadomienie rozpatrzyć. Im nas więcej tym większa szansa, że zaczną podchodzić do sprawy poważnie [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – podsumował Jan Śpiewak, do wpisu dołączając link do dokumentów.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe