Politico: Europejskie wsparcie militarne dla Ukrainy spada od kwietnia

„Europejskie wsparcie militarne dla Ukrainy spada od kwietnia” – podaje „Politico” powołując się na dane Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii.
 Politico: Europejskie wsparcie militarne dla Ukrainy spada od kwietnia
/ Armia Ukrainy / Flickr/7th Army Training Command

„Według nowych danych, przez cały lipiec sześć największych krajów Europy nie zaoferowało Ukrainie żadnych nowych dwustronnych zobowiązań wojskowych - był to pierwszy taki miesiąc od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji”

– czytamy.

"Inicjatywy pomocowe wyschły" 

„Politico” wskazuje, że pomoc wojskowa dla Ukrainy słabnie w momencie, gdy Kijów rozpoczyna kluczową kontrofensywę.

Nowe dane, obejmujące Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Hiszpanię, Włochy i Polskę, które zostały opublikowane w czwartek, pochodzą z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, który przez cały czas trwania wojny monitoruje te kwestie. Zajmują się m.in. tym co ukraińscy wojskowi i politycy wielokrotnie podnosili: że główne potęgi europejskie nie nadążają za pomocą militarną płynącą z USA, a Wielka Brytania i Polska, które przewodziły w tym zakresie, mogą być na wyczerpaniu.

Christoph Trebesch, szef zespołu z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii powiedział, że dane organizacji pokazują, że europejskie zobowiązania w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy mają tendencję spadkową od końca kwietnia.

"Pomimo wejścia wojny w krytyczną fazę, nowe inicjatywy pomocowe wyschły"

- powiedział.

Trebesch argumentował, że kraje europejskie powinny traktować wojnę na Ukrainie jako bardziej zbliżoną do kryzysu strefy euro lub pandemii koronawirusa. Trebesch wskazał na unijny fundusz odbudowy po pandemii, który obejmuje około 800 mld euro w postaci pożyczek i dotacji. Całkowita europejska pomoc dla Ukrainy do tej pory to niewielki ułamek tej kwoty.

"Powiedziałbym, że to zaskakująco mało, biorąc pod uwagę, co jest stawką"

- powiedział.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe