Andrzej Duda rozmawiał z Recepem Erdoğanem. Prezydent Turcji podziękował Polsce

Prezydenci: Polski – Andrzej Duda, i Turcji – Recep Tayyip Erdoğan, w czwartek odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której prezydent Turcji zrelacjonował swoje rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem – przekazała Kancelaria Prezydenta.
 Andrzej Duda rozmawiał z Recepem Erdoğanem. Prezydent Turcji podziękował Polsce
/ fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Jak przekazała KPRP, Erdogan podziękował też za pomoc Polski przy przejeździe na Ukrainę.

"Prezydenci Andrzej Duda i Recep Tayyip Erdogan odbyli przed chwilą rozmowę telefoniczną. Prezydent Turcji wracając z Ukrainy zrelacjonował swoje rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz podziękował za pomoc Polski przy przejeździe na Ukrainę" – czytamy we wpisie KPRP, zamieszczonym w czwartek wieczorem na Twitterze.

W czwartek w Lwowie doszło do spotkania z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Wśród tematów rozmów były eksport ukraińskiego zboża, szantaż jądrowy Rosji i dwustronna współpraca wojskowa. Zełenski po rozmowach z Erdoganem oświadczył, że wizyta prezydenta Turcji to mocny sygnał wsparcia ze strony silnego kraju. "Jestem przekonany, że dalsze poszerzanie współpracy pomiędzy Ukrainą i Turcją umocni obie strony” – dodał ukraiński prezydent.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina Zełenski podkreślił wiodącą rolę Turcji i w szczególności Erdogana w uruchomieniu inicjatywy eksportu ukraińskiego zboża w warunkach wojskowej blokady przez Rosję portów na południu Ukrainy.

W lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, które gwarantują bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

„Rosja powinna niezwłocznie wyprowadzić swoje wojska z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej” – podkreślił Zełenski, wskazując, że sytuacja w okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni i szantaż nuklearny Moskwy grozi katastrofą dla Ukrainy i całego świata. Rosja utrzymuje na terenie elektrowni i w sąsiadującym z nią Enerhodarze swoje wojska i sprzęt wojskowy. Ostrzeliwują również ten teren, oskarżając o to stronę ukraińską.

Zełenski wyraził nadzieję, że prezydent Turcji weźmie udział w spotkaniu Platformy Krymskiej, które ma się odbyć w formacie online 23 sierpnia. To zainicjowane w ubiegłym roku międzynarodowe forum, dotyczące deokupacji Krymu. Rosja nielegalnie zaanektowała Krym, część ukraińskiego terytorium, w marcu 2014 r.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe