[najnowszy sondaż] Na kogo chcą głosować Polacy? PiS na czele, ale…

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” ukazał pewne zmiany na scenie politycznej. Gdyby do wyborów doszło w najbliższym czasie, to potwierdza się, że PiS nie uzyskałoby większości potrzebnej do samodzielnego rządzenia.
Sejm [najnowszy sondaż] Na kogo chcą głosować Polacy? PiS na czele, ale…
Sejm / Sejm.gov.pl


W nowym sondażu ankietowanych zapytano, na kogo oddadzą swój głos, jeżeli wybory odbędą się w najbliższą niedzielę.

Niezależnie od tego, czy PiS zdecyduje się pójść do wyborów samo, czy jako Zjednoczona Prawica, i tak nie ma szans na samodzielne rządzenie.

Jak wyglądają aktualne preferencje polityczne Polaków?

„SE” w pierwszym wariancie zapytał o poparcie dla PiS, Solidarnej Polski oraz Partii Republikańskiej jako osobnych partii.

PiS wskazało 34,02 proc., Solidarną Polskę 1,93 proc., natomiast Republikanów 0,16 proc.

Drugi wariant sondażu zakładał start tych formacji jako Zjednoczonej Prawicy. Wówczas poparcie wyniosło 34,46 proc. Taki z tego wniosek, że PiS w obu przypadkach nie utrzymuje władzy.

Jeżeli chodzi o Koalicję Obywatelską, która startowałaby w koalicji (PO, Nowoczesna, Zieloni), to w takim wariancie uzyskałaby 29,69 proc. głosów. W przypadku samodzielnego startu byłoby to 26,73 proc.
Wówczas poparcie dla Polski 2050 wyniosłoby kolejno 12,25 proc. i 13,49 proc.

Poparcie dla Lewicy startującej jako Wiosna, SLD i Razem wyniosłoby 9,36 proc. W drugim wariancie byłoby to 6,55 proc. W przypadku Konfederacji oba wyniki są podobne i wynoszą kolejno 5,62 proc. i 5,77 proc.

– Zjednoczona Prawica jest wyłącznie nazwą, bo liczy się tylko PiS. Inne formacje mają tylko charakter satelicki. Zbigniew Ziobro dodatkowo porusza się w niszy ostrożności wobec UE. To wszystko pokazuje, że nie będzie miał łatwych negocjacji w sprawie przyszłych list wyborczych – tak skomentował sondaż politolog Rafał Chwedoruk.

Do wyników odniósł się również politolog Kazimierz Kik, który pozostaje nieco sceptyczny.

– Trudno prognozować realne poparcie dla Solidarnej Polski, które wynosiło w sondażach od 0,7 do 4,5 proc., a teraz niecałe 2 proc. Myślę, że PiS i Solidarna Polska wystartują razem w wyborach, przed którymi podpiszą jakieś porozumienie. Przeciętny wyborca nie odróżnia PiS od Zjednoczonej Prawicy. Tę różnicę znają tylko osoby, które aktywnie interesują się życiem politycznym – podkreślił ekspert.

Badanie przeprowadzono w okresie 23–24.08.2022 roku metodą CAWI na grupie 1029 pełnoletnich Polaków.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe