Od września koniec z parkowaniem na chodnikach? Ekspert: „Urzędnicy tak niechlujnie znowelizowali prawo…”

Jak informuje red. naczelny portalu o bezpieczeństwie ruchu drogowego BRD24.pl Łukasz Zboralski, w życie weszło nowe prawo drogowe. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami już od 21 września chodnik stanie się częścią drogi przeznaczoną „wyłącznie” do ruchu pieszych. W praktyce oznacza to, że kierowcy nie będą mogli parkować swoich samochodów legalnie na chodnikach. 
 Od września koniec z parkowaniem na chodnikach? Ekspert: „Urzędnicy tak niechlujnie znowelizowali prawo…”
/ pixabay.com

Chodnik wyłącznie dla pieszych?

Chodzi o Ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. 

„W tej nowelizacji rząd m.in. uaktualnił kilka definicji stosowanych w Prawie o ruchu drogowym. Najciekawszą z nich – co pierwszy zauważył portal branżowy „Prawo Drogowe” – jest nowa definicja chodnika. Zacznie obowiązywać od 21 września. (…) W nowej definicji dodano do tej definicji słowo, które spowoduje niemały ambaras: «chodnik – część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch»” – czytamy na BRD24.pl. 

„Niechlujność w tworzeniu prawa”

W publikacji czytamy, że ta definicja stawia pod znakiem zapytania legalność wjeżdżania samochodem na chodnik, choć ta sama ustawa… nadal wyznaczać będzie zasady takiego parkowania. Od 21 września będziemy mieli więc w Polsce sprzeczne przepisy w jednej ustawie.

„Z jednej strony prawo wciąż będzie regulowało zasady, jakie obowiązują podczas parkowania samochodów na chodniku. Z drugiej strony – ustawa będzie wykluczała z poruszania się po chodnikach wszystkie pojazdy, bo z definicji będzie to miejsce «wyłącznie» dla pieszych” – komentuje Łukasz Zboralski. Dodaje jednak, że kulisy tworzenia prawa wskazują, że chodzi o wykluczenie parkowania na chodnikach – ustawodawca dopuścił budowanie w Polsce węższych chodników niż dotychczas i jednocześnie ustawowo zaznaczył, że od teraz będą to miejsca wyłącznie dla ruchu pieszego. 

„Zagadką pozostaje jedynie, dlaczego mimo tych zmian pozostawiono w Prawie o ruchu drogowym przepisy regulujące zasady parkowania na chodnikach – skoro parkowanie stanie się niemożliwym? To widoczna niechlujność w tworzeniu prawa. Zatem czeka nas kolejna nowelizacja, wymazująca w ogóle z prawa zasady parkowania na chodnikach” – podsumowuje red. Zboralski.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe